Aktualitet

Tabaku në mbledhjen e KKIE: Procesi i Berlinit është është një proces integral i rrugës drejt Integrimit Europian

Tabaku në mbledhjen e KKIE: Procesi i Berlinit është

Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit Europian, deputetja e PD, Jorida Tabaku foli në lidhje me procesin e Berlinit dhe integrimin europian. Ajo nënvizoi rëndësinë e procesit që është lënë pasdore nga qeveria socialsite prej disa vitesh, ndërkohë që në fokusin e saj kësaj radhe ishte çështja e rendit publik.

Në KKIE i pranishëm ishte dhe ministri i rendit, Taulant Balla, ndërkohë që kryetarja e KKIE i kujtoi z. Balla se ende janë të freskëta skenat e shqiptarëve që shkojnë me gomone në Mbretërinë e Bashkuar. Gjithashtu ajo i kujtoi atij se ka rëndësi që policia e shtetit të mos jetë krahu i djathtë i grupeve kriminale

“Një vit më parë aksionet e SPAK dëshmuan lidhje të krimit të organizuar me drejtues të lartë të policisë, po ashtu treguan se si drejtues të polciisë kishin kontakte të papërshtatshme përmes platformave të enkriptuara me figura të rëndësishme të botës së krimit. E gjitha kjo vjen kur Shqipëria që kërkon të anëtarësohet në Bashkimin Europian, ka pasur histori dhe dosje si ajo e Dibrës ku drejtues policie bashkërendonin me persona me precendentë penalë blerjen e votave” u shpreh Tabaku gjatë fjalës së saj hapëse.

Tabaku2
Tabaku2
Tabaku3
Tabaku3
Tabaku4
Tabaku4

Fjala e Depuetes Jorida Tabaku në mbledhjen e KKIE

Procesi i Berlinit dhe Siguria e rendit

Procesi i Berlinit u ideua si një urë tjetër bashkëpunimi dhe fuqizimi të një lidhje fizike por që duhet të ishte edhe institucionale mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian. Procesi, kishte idenë dhe buronte nga filozofia e ofrimit tek vendet e Ballkanit Perëndimor jo vetëm të granteve dhe mundësive për zhvillimin infrastrukturor por edhe si një mundësi për të fuqizuar edhe më shumë institucionet demokratike të vendit. Në pak fjalë Procesi Berlinit është është një proces integral i Integrimit Europian.

Si pjesë e Procesit të Berlinit një rëndësi të veçantë kanë dhe angazhimet dhe detyrimet që lidhen me lëvizshmërinë dhe sigurisht kontrollin e territorit.

Lëvizja në rajon me kartat e ID është një nga lehtësimet e para që erdhi, por kjo sigurisht vjen me sfida për zbatimin e saj.

Lufta kundër terrorizmit dhe plani i përbashkët me vendet e BP si dhe lufta kundër krimit të organizuar janë dy elementë kyç që kanë rëndësi jo vetëm për procesin e Berlinit por njëkohësisht dhe për kapitullin 24 si dhe strategjinë kundër krimit të organizuar 21-15.

Antitrafikimi si një element kyç dhe bashkëpunimi ndërkombëtar në këtë drejtim si dhe migracioni janë dy pobleme që fatkeqësisht janë përkeqësuar dhe jo përmirësuar. Për të gjithë ne janë të freskëta imazhet e anijeve të vogla në brigjet angleze, prandaj shpresoj sot minitri do fokusohet dhe tek problemet e migracionit.

Dhe në të gjitha këto sfida që janë pjesë e procesit të Berlinit dhe të Integrimit problemi kryesor është dhe integritti i forcave policore, lidhja me krimin, me trafikun e drogës. Si kryetare e këshillit kombëtar të integrimit por dhe si qytetare shqiptare nuk ndjehem aspak mirë kur lexojmë e dëgjojmë për lidhjen e strukturave të policiës me grupet kriminale, dekospirimin e operacioneve.

Policia e shtetit është një nga këto institucione që do të duhet të ishte dhe mbetej në pararojën e një beteje ndaj sfidave të reja, si terrorizmi apo sulmet kibernetike, por edhe sifdave të vjetra të vendit tonë si krimi i organizuar dhe lidhjet mafioze. Fatkeqësisht, litarët e errët të lidhjes mes krimit të organizaur dhe policisë së shtetit vazhdojnë të mbeten të forta dhe pashkëputura.

Një vit më parë aksionet e SPAK dëshmuan lidhje të krimit të organizuar me drejtues të lartë të policisë, po ashtu treguan se si drejtues të polciisë kishin kontakte të papërshtatshme përmes platformave të enkriptuara me figura të rëndësishme të botës së krimit. E gjitha kjo vjen kur Shqipëria që kërkon të anëtarësohet në Bashkimin Europian, ka pasur histori dhe dosje si ajoe. Dibrës ku drejtues policie bashkërendonin me persona me precendentë penalë blerjen e votave. Një dosje aq famëkeqe saqë u përfshi në një nga prioritet e Bundestag. Problemet e lidhjes së policisë me botën e nëndheshme janë një këmbanë alarmi për procesin e integrimit europian në lidhje me forcimin e shtetit të së drejtës, kur policia shqiptare gjoja ka kaluar një proces vetimi. Nga ky proces nuk u zbuluan dot as lidhjet mafioze të disa drejtuesve të lartë të policisë dhe as përdorimi i aplikacioneve të enrkiptuara duke dëshmuar cekësinë e këtij procesi vetimi dhe krizën reale të vendit tonë; mungesën e një policie në shërbim të qytetarëve dhe hetimin e plotë të ngjarjeve.

Një situatë e tillë ka krijuar perceptimin, e drejtë, që policia jo vetëm që nuk është një nga hallkat parandulese të korrupsionit por fatkeqësisht në disa raste tejet specifike është kthyer në një krah në shërbim të krimit të organizuar. E vërtetë masat që ka ndërmarrë policia dhe ministrai në lidhje me krimin kibernetik janë në rritje, mirëpo sot e kësaj dite institucioneve shqiptare nga ekzekutivi tek parlamenti janë sulmuar dhe hack-uar por duket se policia ka qenë inekzistente në parandalimin e tyre.

Bashkëpunimi me partnerët tanë, që ministri do të na parashtrojë me gjasë si një argument, është thjesht një iluzion nëse ne i referohemi lidhjes së ngushtë dhe problemeve dhe shqetësimeve që policia shtetit ka me krimin e organizuar. Probleme dhe shqetësime që prej mbi një dekade mbeten të njëjta dhe të pa adresuara.

Open Youtube

Nurellari: Amerikanët të pakënaqur për të dy kandidaturat. Biden mori kostot

Nurellari: Amerikanët të pakënaqur për të dy kandidaturat. Biden mori kostot

“Zv/presidentja më e dobët në historinë e Amerikës, por është një super prokurore”/ Flet Zekthi

Trump e quan Harris një kandidatë më të dobët se Biden? Çfarë tregojnë sondazhet

Gara për presidentin/en e SHBA do të jetë një betejë mes grash? Flasin panelistët

“Harris nuk ka shkëlqyer, është grua me ngjyrë”/ Nurellari: Ja çfarë i duhet nëse fiton

Kush është Kamala Harris kandidatja që mund të zëvendësojë Joe Biden, profili i saj

Ermal Hasimja: Kamala Harris mund të kthejë pakicat drejt demokratëve për të...

“Kamala Harris nuk ka lënë gjurmë, çfarë mund të bëjë për 6 muaj”/ Flet Nurellari

“Biden mund të shkarkohet. Rrethi i ngushtë i fshehu botës paaftësinë e tij shëndetësore”

“Ajo që e nxori Biden nga gara ishte pikërisht ngjarja me Trump”/ Flet Çollaku

Mediat amerikane të pamëshirshme ndaj Biden, Zekthi: Kishte “njolla të zeza” gjatë komunikimit

‘Dështim i elitës amerikane”/ Nurellari: Biden në telekomandë! Gafat e para të tij u bën shkas që...

“Tërheqja e Biden ishte e sigurt’/ Zekthi: U parashikua kjo lëvizje! Sikur demokratët të mos...

Rihapja e "21 Janarit", Gazetari tregon se çfarë përmban audio-përgjimi i gardistëve

Dalin pamjet e makinës së atentatorëve të masakrës në Memaliaj, saga e vrasjeve mes 2 fiseve

Pano Soko: Krimi do luftë, dhe për këtë duhet lufta një shtet që e lufton krimin

Bejko: Ka persona që sponsorizojnë autorët; mendoj se policia duhet të bëjë një punë më të mirë

Balliu: Kriminaliteti përshkruan Shqipërinë; rinia përcjell shembullin e tyre, një problem kritik

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Soko: Këtu qarkullojnë paratë, këtu lahen edhe hesapet

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Klevis Balliu: Rast tronditës, ja pse krimi ka rritur arrogancën

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Armand Bajrami: Ja si ndodhi ngjarja dhe kush ishte objektivi

Alibeaj: Basha ka përfituar nga mua. U zhgënjeva nga ai pas 11 Qershorit

A ka shkelje në dosjen ndaj Berishës dhe arresti në shtëpi i tij? Alibeaj:Kemi të gjithë përgjegjësi

A ndihet i përdorur nga Basha? Alibeaj: Ndonjë mund të ketë përfituar, por nuk e...

“Berisha dhe Rama janë bashkë”/ Alibeaj: Nuk mund ta lija PD në duart e Berishës

Lubonja-Alibeajt: Jeni të pabesueshëm! Berisha bënte zgjedhje, Rama i vjedh

A jeni penduar që u ndikuat nga SHBA-të për heqjen e Berishës nga PD? Flet Alibeaj

“Dy janë familjet që kanë zaptuar Shqipërinë, ajo e Ramës dhe Berishës”/ Flet Alibeaj

“Nuk do të shohësh të djeg goma”/ Lubonja kapet me Alibeajn: Nuk shoh të kesh dhënë mbështetje

Lubonja: Unë hallin e kam te qeveria dhe Edi Rama! Nuk është mbajtur qëndrim për...

Divorci Alibeaj-Basha/ Lubonja: Nuk është çudi që njeriu të mërzitet me Berishën, por...

Basha e quajti tradhtar, Alibeaj: Nuk kam tradhtuar askënd! Berisha çfarë nuk ka thënë për mua

Largimi nga Grupi Parlamentar i PD, Alibeaj:Partia në duart private të Berishës,nuk ka dyshime që...

“Ju rrëfej pengjet e Kadaresë”, botuesi Hudhri flet për miqësinë 30 vjeçare me shkrimtarin

Kadare nuk ka pasur simpati për Hoxhën, "Kur sunduesin grinden" është qëndrimi i tij ndaj diktaturës

"Shpifja është më e rëndë se vdekja", Hudhri: Ka pasur shpifje të fabrikuara nga Sigurimi i Shtetit

Hudhri:.Vepra e Kadaresë ka mbajtur gjallë mendimin e shqiptarisë, ka qenë i vëmendshëm për...

Kam pasur përplasje me Kadarenë por marrëdhënia ka qenë korrekte, Hudhri: Më vonë u bë miqësi

Hudhri: Kadare më tha që shkruaj në Paris sepse atje jam më i qetë, nuk më ngacmon njeri

Bujar Hudhri zbulon detaje nga raportet me Kadarenë: Kur i dhashë honorarin e parë u emocionua...

Hudhri rrëfen raportet me Kadarenë: Ndjej një boshllëk, por edhe njëlloj qetësie. Ja fjalia e fundit

"Nëse Trump do ishte vrarë, Amerika do të zhytej në konflikt civil"

Nesho: Demokratët drejt një kompromisi për të gjetur zëvendësuesin e Biden

“Republikanët janë optimistë”,Mark Crawford: Trump në pozitë për të fituar, u shfaq shumë pozitiv..

Zaloshnja: Vetëm nëse ndodh diçka e jashtëzakonshme, Trump e ka të sigurt fitoren

Nesho: A vazhdon Rama të mendojë se Trump është turpi i civilizimit?

Nesho: Sulmi avantazhon politikisht Trump, ia rrëzoi gjithë platformën elektorale Biden

Çollaku: Sondazhet para atentatit e nxirrnin Trump në avantazh, sulmi e galvanizon elektoratin

Milo: Atentati erdhi si produkt i brendshëm i tensionit dhe konfliktit të politikës amerikane

Çollaku: Plani i atentatit është i mirëmenduar, jo akt vetmitar i një të çmenduri