Open

“Gjenocidi nuk plaket”, Idrizi për 80-vjetorin e masakrës së Çamërisë: U ndjeva mirë që Rama përmendi shpërnguljen e çamëve, ja zgjidhja për këtë çështje kombëtare

“Gjenocidi nuk plaket”, Idrizi për 80-vjetorin e masakrës
 

Kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, i ftuar në emisionin Open në News 24 përmendi faktin që është përkujtuar 80-vjetori i masakrës greke mbi Çamërinë.

Idrizi theksoi se është ndjerë mirë nga fakti që Rama përmendi shpërnguljen e çamëve në Athinë. Sipas tij, gjenocidi nuk plaket dhe ndaj nuk mund të harrohet. Idrizi u shpreh se qeveria shqiptare duhet të ulet në tryezën e negociatave me qeverinë greke, me qëllim që të zgjidhen disa çështje, që janë pezull. Për Idrizin, kjo nuk ka ndodhur, për shkak të “frikës” se mos i mbetet hatri Greqisë.

Shpëtim Idrizi: Unë e dëgjova Ramën me kujdes në Greqi. Për herë të parë Rama tha se është në fuqi ligji i luftës. U ndjeva mirë nga fakti që kryeministri përmendi shpërnguljet e çamëve. Pas shumë vitesh të mbash në fuqi ligjin e luftës, është absurde. Ne asnjëherë nuk kemi pasur raporte të mira me Greqinë, por kemi bërë shumë lëshime. Unë shpresoj shumë që fjalimi i Ramës mos të jetë thjesht retorikë, por të jetë moment kthese historike. Ne si parlament i Shqipërisë duhet që të dërgojmë një kërkesë tek parlamentarët grekë, ku t’ju kërkojmë që të heqin ligjin e luftës. Greqia mërzitet me ne sa herë që do.

Ne duhet të ulemi në tryezën e negociatave dhe të bisedojmë çështjet që janë pezull mes Shqipërisë e Greqisë, por sa shikoj ekziston “frika” se mos mërzitet Greqia. Resul Demi, Hektor Sejko, Ibrahim Hoxha sot nuk janë më, Nexhat Mërgjyshi janë njerëz që na kanë treguar masakrën mbi çamët. Kjo është një çështje tepër e rëndësishme. Zgjidhja për çështjen çame është shumë afër. Kjo është çështje dinjiteti. Një plak, që kishte qenë dëshmitar në masakrën e Reçakut, kur u pyet pas 20 vitesh, tha se gjenocidi nuk plaket.

Open Youtube

Nurellari: Amerikanët të pakënaqur për të dy kandidaturat. Biden mori kostot

Nurellari: Amerikanët të pakënaqur për të dy kandidaturat. Biden mori kostot

“Zv/presidentja më e dobët në historinë e Amerikës, por është një super prokurore”/ Flet Zekthi

Trump e quan Harris një kandidatë më të dobët se Biden? Çfarë tregojnë sondazhet

Gara për presidentin/en e SHBA do të jetë një betejë mes grash? Flasin panelistët

“Harris nuk ka shkëlqyer, është grua me ngjyrë”/ Nurellari: Ja çfarë i duhet nëse fiton

Kush është Kamala Harris kandidatja që mund të zëvendësojë Joe Biden, profili i saj

Ermal Hasimja: Kamala Harris mund të kthejë pakicat drejt demokratëve për të...

“Kamala Harris nuk ka lënë gjurmë, çfarë mund të bëjë për 6 muaj”/ Flet Nurellari

“Biden mund të shkarkohet. Rrethi i ngushtë i fshehu botës paaftësinë e tij shëndetësore”

“Ajo që e nxori Biden nga gara ishte pikërisht ngjarja me Trump”/ Flet Çollaku

Mediat amerikane të pamëshirshme ndaj Biden, Zekthi: Kishte “njolla të zeza” gjatë komunikimit

‘Dështim i elitës amerikane”/ Nurellari: Biden në telekomandë! Gafat e para të tij u bën shkas që...

“Tërheqja e Biden ishte e sigurt’/ Zekthi: U parashikua kjo lëvizje! Sikur demokratët të mos...

Rihapja e "21 Janarit", Gazetari tregon se çfarë përmban audio-përgjimi i gardistëve

Dalin pamjet e makinës së atentatorëve të masakrës në Memaliaj, saga e vrasjeve mes 2 fiseve

Pano Soko: Krimi do luftë, dhe për këtë duhet lufta një shtet që e lufton krimin

Bejko: Ka persona që sponsorizojnë autorët; mendoj se policia duhet të bëjë një punë më të mirë

Balliu: Kriminaliteti përshkruan Shqipërinë; rinia përcjell shembullin e tyre, një problem kritik

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Soko: Këtu qarkullojnë paratë, këtu lahen edhe hesapet

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Klevis Balliu: Rast tronditës, ja pse krimi ka rritur arrogancën

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Armand Bajrami: Ja si ndodhi ngjarja dhe kush ishte objektivi

Alibeaj: Basha ka përfituar nga mua. U zhgënjeva nga ai pas 11 Qershorit

A ka shkelje në dosjen ndaj Berishës dhe arresti në shtëpi i tij? Alibeaj:Kemi të gjithë përgjegjësi

A ndihet i përdorur nga Basha? Alibeaj: Ndonjë mund të ketë përfituar, por nuk e...

“Berisha dhe Rama janë bashkë”/ Alibeaj: Nuk mund ta lija PD në duart e Berishës

Lubonja-Alibeajt: Jeni të pabesueshëm! Berisha bënte zgjedhje, Rama i vjedh

A jeni penduar që u ndikuat nga SHBA-të për heqjen e Berishës nga PD? Flet Alibeaj

“Dy janë familjet që kanë zaptuar Shqipërinë, ajo e Ramës dhe Berishës”/ Flet Alibeaj

“Nuk do të shohësh të djeg goma”/ Lubonja kapet me Alibeajn: Nuk shoh të kesh dhënë mbështetje

Lubonja: Unë hallin e kam te qeveria dhe Edi Rama! Nuk është mbajtur qëndrim për...

Divorci Alibeaj-Basha/ Lubonja: Nuk është çudi që njeriu të mërzitet me Berishën, por...

Basha e quajti tradhtar, Alibeaj: Nuk kam tradhtuar askënd! Berisha çfarë nuk ka thënë për mua

Largimi nga Grupi Parlamentar i PD, Alibeaj:Partia në duart private të Berishës,nuk ka dyshime që...

“Ju rrëfej pengjet e Kadaresë”, botuesi Hudhri flet për miqësinë 30 vjeçare me shkrimtarin

Kadare nuk ka pasur simpati për Hoxhën, "Kur sunduesin grinden" është qëndrimi i tij ndaj diktaturës

"Shpifja është më e rëndë se vdekja", Hudhri: Ka pasur shpifje të fabrikuara nga Sigurimi i Shtetit

Hudhri:.Vepra e Kadaresë ka mbajtur gjallë mendimin e shqiptarisë, ka qenë i vëmendshëm për...

Kam pasur përplasje me Kadarenë por marrëdhënia ka qenë korrekte, Hudhri: Më vonë u bë miqësi

Hudhri: Kadare më tha që shkruaj në Paris sepse atje jam më i qetë, nuk më ngacmon njeri

Bujar Hudhri zbulon detaje nga raportet me Kadarenë: Kur i dhashë honorarin e parë u emocionua...

Hudhri rrëfen raportet me Kadarenë: Ndjej një boshllëk, por edhe njëlloj qetësie. Ja fjalia e fundit

"Nëse Trump do ishte vrarë, Amerika do të zhytej në konflikt civil"

Nesho: Demokratët drejt një kompromisi për të gjetur zëvendësuesin e Biden

“Republikanët janë optimistë”,Mark Crawford: Trump në pozitë për të fituar, u shfaq shumë pozitiv..

Zaloshnja: Vetëm nëse ndodh diçka e jashtëzakonshme, Trump e ka të sigurt fitoren

Nesho: A vazhdon Rama të mendojë se Trump është turpi i civilizimit?

Nesho: Sulmi avantazhon politikisht Trump, ia rrëzoi gjithë platformën elektorale Biden

Çollaku: Sondazhet para atentatit e nxirrnin Trump në avantazh, sulmi e galvanizon elektoratin

Milo: Atentati erdhi si produkt i brendshëm i tensionit dhe konfliktit të politikës amerikane

Çollaku: Plani i atentatit është i mirëmenduar, jo akt vetmitar i një të çmenduri