Analiza

Parimi i shkencës dhe koshiencës/ A e kemi zbatuar këtë parim?

Parimi i shkencës dhe koshiencës/ A e kemi zbatuar këtë
 

Mendoj që çdokush që ka zgjedhur të shërbejë në fushën e shëndetësisë duhet të bazohet në 3 principe kryesore.

Të ketë mjaftueshëm njohuri mjekësore.

Të dijë të verë në praktikë dijet.

Të jetë i vetëdijshëm që çdo gjë që bën është në të mirën e pacientit, që në të gjitha rastet është i brishtë fizikisht dhe psikologjikisht dhe ndihet i vetmuar në një spital i rrethuar nga mjekë dhe infermierë të panjohur për të.

Vetëm kur arrijmë të jemi profesionalisht korrektë, të përgatitur dhe në sinkron me të sëmurin i’a dalim të japim ndihmën që kërkohet nga pacienti.

Ne jetojmë në kohët e një krize të madhe të shëndetësisë që varet edhe nga shoqëria ku jetojmë, por jo vetëm. Ne jetojmë në një moment të një krize të thellë të etikës njerëzore. Për mendimin tim, kësaj krize nuk i ka shpëtuar as mjekësia. Dhe si rrjedhojë dhe mjekët. Që normalisht janë ata që duhet të kurojnë trupi dhe shpirtin e pacientit, por që në fakt sillen si tregtarë të halleve te pacientëve. Kjo është një krize e madhe sociale dhe karikatura e etikës dhe e deontologjisë.

Fakt është që e gjithë marrëdhënia mes mjekut dhe pacientit ndikohet edhe nga organizimi dhe politikat e qeverisë për shëndetësinë, nga strukturat ekonomike dhe farmaceutike. Por mbetem e bindur që çdokush nga ne duhet të bëjë pjesën që i takon. A shkakton mosfunksionimi i sistemit shëndetësor një mosfunksionim dhe një rrënim të mënyrës se si ne mjekët konsiderojmë pacientët? A reflektohet kjo krizë e shoqërisë edhe në politikë, në arsim dhe kudo tjetër? Personalisht besoj që po. Por ne mjekët kemi bërë një betim të veçantë kur kemi nisur punën tonë. Betimin e Hipokratit: “primum non nuocere”. Parë thjesht, ky betim duket i formuluar gabim, sepse thjesht të thotë : “mos dëmto”. Por po ta shohësh më kujdes betimi të thotë: bëj më të mirën për pacientin.

Në praktikën time të përditshme ndodhem para përgjegjëisë për të marrë vendime dhe jo gjithmonë arrij të bëj mrekullinë që ata do dëshironin, apo unë vetë. Por shkenca, etika dhe deontologjia më shtyjnë të bëj më të mirën e mundshme. Pak më lart nuk e listova ligjin, sepse ndodh që shpesh herë ligji nuk është më e mira e mundshme për individin në situata të caktuara dhe ta respektosh atë në mjekësi jo domosdoshmërisht është e mira etike.

Vetëm kur jemi të aftë të arrijmë të sillemi me pacientin jo më si një objekt, por si një qënie njerëzore, ja kemi dalë të bëjmë më të mirën në punën tonë. Pas 29 vitesh si drejtuese e repartit të sëmundjeve të brendshme në Spitalin e San Marinos i’a lejoj vetes, që me eksperiencën dhe rrugëtimin e gjatë në mjekësi të them, se çdo mjek duhet të ketë përgatitjen e duhur dhe të vihet në kushtet e duhura për të treguar profesionalizmin. Por meqë jemi ne ata që merremi me jetën e njeriut, duhet t’i bëjmë mirë llogaritë, që të merresh me jetën e njerëzve është biznesi i vetëm ku bilanci duhet të dalë negativ. Duhet të japim më shumë se sa marrim.

E konsideroj absurde që njerëzit duhen ushqyer me shembuj negativë që të reagojnë për padrejtësitë. Linçimi nuk është mënyra për të gjetur drejtësinë. Ne mjekët duhet të ndjekim parimin e shkencës dhe koshiencës. Dhe para se ekspertët të flasin dhe gjykojnë duhet ta drejtojnë këtë pyetje nga vetja: a e kemi zbatuar këtë parim?

Doktore Silvana Shametaj Ruli

Mjeke kirurge. Aktualisht drejtuese që prej 9 vitesh në Departamentin e Geriatrisë Pneumologjike.

Reponsabile për 20 vjet në Departamentin e sëmundjeve të brendshme në Spitalin e San Marinos. Gjatë kësaj kohë, 11 vite përgjegjëse e shërbimit të nefrologjisë dhe hemodializës në Spitalin e San Marinos/Marre nga Vna.al

Open Youtube

Nurellari: Amerikanët të pakënaqur për të dy kandidaturat. Biden mori kostot

Nurellari: Amerikanët të pakënaqur për të dy kandidaturat. Biden mori kostot

“Zv/presidentja më e dobët në historinë e Amerikës, por është një super prokurore”/ Flet Zekthi

Trump e quan Harris një kandidatë më të dobët se Biden? Çfarë tregojnë sondazhet

Gara për presidentin/en e SHBA do të jetë një betejë mes grash? Flasin panelistët

“Harris nuk ka shkëlqyer, është grua me ngjyrë”/ Nurellari: Ja çfarë i duhet nëse fiton

Kush është Kamala Harris kandidatja që mund të zëvendësojë Joe Biden, profili i saj

Ermal Hasimja: Kamala Harris mund të kthejë pakicat drejt demokratëve për të...

“Kamala Harris nuk ka lënë gjurmë, çfarë mund të bëjë për 6 muaj”/ Flet Nurellari

“Biden mund të shkarkohet. Rrethi i ngushtë i fshehu botës paaftësinë e tij shëndetësore”

“Ajo që e nxori Biden nga gara ishte pikërisht ngjarja me Trump”/ Flet Çollaku

Mediat amerikane të pamëshirshme ndaj Biden, Zekthi: Kishte “njolla të zeza” gjatë komunikimit

‘Dështim i elitës amerikane”/ Nurellari: Biden në telekomandë! Gafat e para të tij u bën shkas që...

“Tërheqja e Biden ishte e sigurt’/ Zekthi: U parashikua kjo lëvizje! Sikur demokratët të mos...

Rihapja e "21 Janarit", Gazetari tregon se çfarë përmban audio-përgjimi i gardistëve

Dalin pamjet e makinës së atentatorëve të masakrës në Memaliaj, saga e vrasjeve mes 2 fiseve

Pano Soko: Krimi do luftë, dhe për këtë duhet lufta një shtet që e lufton krimin

Bejko: Ka persona që sponsorizojnë autorët; mendoj se policia duhet të bëjë një punë më të mirë

Balliu: Kriminaliteti përshkruan Shqipërinë; rinia përcjell shembullin e tyre, një problem kritik

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Soko: Këtu qarkullojnë paratë, këtu lahen edhe hesapet

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Klevis Balliu: Rast tronditës, ja pse krimi ka rritur arrogancën

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Armand Bajrami: Ja si ndodhi ngjarja dhe kush ishte objektivi

Alibeaj: Basha ka përfituar nga mua. U zhgënjeva nga ai pas 11 Qershorit

A ka shkelje në dosjen ndaj Berishës dhe arresti në shtëpi i tij? Alibeaj:Kemi të gjithë përgjegjësi

A ndihet i përdorur nga Basha? Alibeaj: Ndonjë mund të ketë përfituar, por nuk e...

“Berisha dhe Rama janë bashkë”/ Alibeaj: Nuk mund ta lija PD në duart e Berishës

Lubonja-Alibeajt: Jeni të pabesueshëm! Berisha bënte zgjedhje, Rama i vjedh

A jeni penduar që u ndikuat nga SHBA-të për heqjen e Berishës nga PD? Flet Alibeaj

“Dy janë familjet që kanë zaptuar Shqipërinë, ajo e Ramës dhe Berishës”/ Flet Alibeaj

“Nuk do të shohësh të djeg goma”/ Lubonja kapet me Alibeajn: Nuk shoh të kesh dhënë mbështetje

Lubonja: Unë hallin e kam te qeveria dhe Edi Rama! Nuk është mbajtur qëndrim për...

Divorci Alibeaj-Basha/ Lubonja: Nuk është çudi që njeriu të mërzitet me Berishën, por...

Basha e quajti tradhtar, Alibeaj: Nuk kam tradhtuar askënd! Berisha çfarë nuk ka thënë për mua

Largimi nga Grupi Parlamentar i PD, Alibeaj:Partia në duart private të Berishës,nuk ka dyshime që...

“Ju rrëfej pengjet e Kadaresë”, botuesi Hudhri flet për miqësinë 30 vjeçare me shkrimtarin

Kadare nuk ka pasur simpati për Hoxhën, "Kur sunduesin grinden" është qëndrimi i tij ndaj diktaturës

"Shpifja është më e rëndë se vdekja", Hudhri: Ka pasur shpifje të fabrikuara nga Sigurimi i Shtetit

Hudhri:.Vepra e Kadaresë ka mbajtur gjallë mendimin e shqiptarisë, ka qenë i vëmendshëm për...

Kam pasur përplasje me Kadarenë por marrëdhënia ka qenë korrekte, Hudhri: Më vonë u bë miqësi

Hudhri: Kadare më tha që shkruaj në Paris sepse atje jam më i qetë, nuk më ngacmon njeri

Bujar Hudhri zbulon detaje nga raportet me Kadarenë: Kur i dhashë honorarin e parë u emocionua...

Hudhri rrëfen raportet me Kadarenë: Ndjej një boshllëk, por edhe njëlloj qetësie. Ja fjalia e fundit

"Nëse Trump do ishte vrarë, Amerika do të zhytej në konflikt civil"

Nesho: Demokratët drejt një kompromisi për të gjetur zëvendësuesin e Biden

“Republikanët janë optimistë”,Mark Crawford: Trump në pozitë për të fituar, u shfaq shumë pozitiv..

Zaloshnja: Vetëm nëse ndodh diçka e jashtëzakonshme, Trump e ka të sigurt fitoren

Nesho: A vazhdon Rama të mendojë se Trump është turpi i civilizimit?

Nesho: Sulmi avantazhon politikisht Trump, ia rrëzoi gjithë platformën elektorale Biden

Çollaku: Sondazhet para atentatit e nxirrnin Trump në avantazh, sulmi e galvanizon elektoratin

Milo: Atentati erdhi si produkt i brendshëm i tensionit dhe konfliktit të politikës amerikane

Çollaku: Plani i atentatit është i mirëmenduar, jo akt vetmitar i një të çmenduri