Bota

Lufta në Ukrainë, analiza: A ndihmojnë armët perëndimore kundër Rusisë?

Lufta në Ukrainë, analiza: A ndihmojnë armët
 

Që nga fillimi i qershorit, Ukrainës i është lejuar të përdorë armë perëndimore në territorin rus. A e ndryshon kjo rrjedhën e luftës?

 

Qeveria federale gjermane ka hezituar për një kohë të gjatë: A duhet të lejojë Ukrainën, e cila u sulmua nga Rusia, të përdorë armë gjermane kundër objektivave në Rusi? Shqetësimi i Berlinit ishte, se Kremlini mund ta shihte Gjermaninë si një palë ndërluftuese.

Por pasi SHBA i dhanë Ukrainës lejen për për përdorimin e armëve amerikane, kancelari Olaf Scholz u tërhoq nga shqetësimet e tij. Sigurimi i paqes sot do të thotë “që ne mbështesim Ukrainën”, tha Scholz dhe miratoi përdorimin e armëve gjermane për goditjen e objektivave ruse në territorin e Rusisë. Është e drejtë që gjithmonë të konsultoheni nga afër me partnerët dhe aleatët përpara se të merrni “vendime të tilla me shtrirje të gjerë” dhe të peshoni të gjitha rreziqet.

Deri tani armët perëndimore janë dërguar vetëm për vetëmbrojtje nga sulmet ruse.

Patriot, MARS II dhe ATACMS mund të godasin bazat ajrore ruse

Për të goditur objektivat në territorin rus, arsenali gjerman mund të përfshijë sistemin raketor antiajror Patriot me një rreze veprimi prej rreth 68 kilometrash; ashtu si raketahedhësi MARS II, i cili mund të godasë caqet deri në largësinë 80 kilometra. Vitin e kaluar, SHBA e pajisi Ukrainën me raketa ATACMS, të cilat kanë një rreze veprimi prej 165 kilometrash. Varianti me rrezen më të gjatë mund të godasë objektivat deri në 300 kilometra larg.
Perëndimi është përshtatur me realitetet e reja të luftës, thotë Frank Sauer, një ekspert i politikës ndërkombëtare në Institutin Metis në Universitetin e Bundeswehrit në Mynih. Ne kemi parë për një kohë të gjatë se Rusia bombardon çdo ditë zonat metropolitane të Ukrainës, veçanërisht Kharkivin, nga hapësira e saj ajrore dhe nga vendet afër kufirit – me pasoja shkatërruese për popullatën civile, tha Sauer në një intervistë për DW.

Aftësitë mbrojtëse të Ukrainës

“Tani është e mundur që të bombardohen aeroportet (ruse) nga të cilat janë nisur këta avionë bombardues dhe t’i shkatërrojnë ato në tokë. Mund të goditen edhe infrastruktura dhe pistat, në mënyrë që numri i këtyre sulmeve ruse të zvogëlohet dhe të mbrohet popullata civile ukrainase. “Ka edhe pika të tjera grumbullimi të forcave tokësore ruse që mund të arrihen me ATACMS ose armë të tjera”.

Nëse presioni rus në rajonin e Kharkivit lehtësohet, Ukraina do të jetë në gjendje të mbrojë më mirë linjat e tjera të frontit, thotë Sauer. “Deri tani jemi përballur me dilemën e tmerrshme të mbrojtjes së frontit ose të civilëve në pjesën e pasme.”

Është bërë e qartë për Perëndimin se Ukraina “duhet të vihet në një pozicion për të ndërmarrë veprime aktive kundër Rusisë, përndryshe do të humbasë,” thotë profesori dhe studiuesi i konflikteve Andreas Heinemann – themelues i Institutit CASSIS në Universitetin e Bonit.

Është bërë e qartë edhe për aleatët perëndimorë se ka mbetur pak kohë për veprim. Nga njëra anë, Rusia po investon masivisht në industrinë e saj të armëve dhe makinerinë e luftës – por këto investime nuk kanë arritur ende në fushën e betejës, thotë themeluesi i Heinemann. Nga ana tjetër, mbështetja e mjaftueshme për Ukrainën nën një president të ri të mundshëm të SHBA-së, Donald Trump, nuk ka gjasa. Përbërja e re e Parlamentit Evropian pas zgjedhjeve të BE-së mund të ketë ndikim edhe në politikën e BE-së ndaj Rusisë.

Përveç kësaj, frika në Perëndim nga një përshkallëzim bërthamor nga Rusia është ulur ndjeshëm. “Më duket se Perëndimi ka dërguar sinjale të qarta se nuk do të toleronte një sulm bërthamor në Ukrainë dhe do të ndërmerrte veprime shumë më masive kundër objektivave ruse”. Në një konfrontim të drejtpërdrejtë me NATO-n, Rusia do të humbiste, thotë studiuesi.

Armët perëndimore kundër objektivave në Rusi: avantazh i madh, por jo përparim
Përdorimi i armëve perëndimore kundër objektivave në territorin rus lehtëson jashtëzakonisht Ukrainën, por nuk mund të sjellë një përparim të madh në rrjedhën e luftës, theksojnë ekspertët. “Dritarja e mundësive që mund të kishin ndryshuar në mënyrë drastike situatën tani është mbyllur,” thotë Frank Sauer.

Sipas ligjit ndërkombëtar, Ukraina ka pasur gjithmonë të drejtën të mbrohet në territorin e sulmuesit dhe jo vetëm në territorin e saj, thekson themeluesi i Heinemann. Edhe nëse ka viktima në mesin e pjesëtarëve të forcave të armatosura ruse gjatë përdorimit të armëve perëndimore, kjo nuk bie ndesh me ligjin ndërkombëtar ushtarak, por është pjesë e luftimeve, thotë Frank Sauer.

“Sigurisht që ju nuk duhet të synoni infrastrukturën civile ose civilët ose të përdorni forcë të tepruar që është në disproporcion me objektivin ushtarak. Por Ukraina nuk e ka bërë këtë deri më tani. Përkundrazi: Rusia deri më tani ka gjuajtur bomba 500 kilogramësh në dyqanet e pajisjeve, ndërtesat e banimit dhe teatrot”, thotë ai./DW

Open Youtube

Kandidati i PD për Kryeministër, Berisha, Bardhi apo Argita? Flasin Lubonja, Zekthi, Sulo dhe Sefa

Kandidati i PD për Kryeministër, Berisha, Bardhi apo Argita? Flasin Lubonja, Zekthi, Sulo dhe Sefa

Lubonja tregon se kush janë të "paprekshmit", Sulo dhe Zekthi përplasen për SPAK dhe Metën

Tone të larta në studio/ Lubonja: Lulzim Basha të duket i ndershëm? Zekthi:Një lek s'kam marrë nga..

Lubonja: Gjykatësit janë njërëz nuk janë njësoj, kanë menduar pse të mbytemi dhe ne me Ramën

A është Berisha kreu i duhur per PD? / Zekthi: Si mund të këtë shpresë kjo parti me krye Berishën

Zekthi: Vula s'ka vlerë, as nuk prish gjë as nuk rregullon gjë, po i njëjti sistem është

Zekthi: Mendoj që PD është në një krizë që nga viti në 2009, që elita e ka mendjen vetem të vetja

“Gjyqtarë të pavarur nuk ka”,Sulo:Mua më duket se Rama donte Bashën në krye që ta kishte më të lehtë

“Nuk ka oaze drejtësia”, Tone në studio, Sefa-Sulos: Mendon se ja ka dhënë Rama Berishës vulën?

Sefa: Berisha asnjëherë nuk ia ka kërkuar gjykatës që të shqyrtojë sa më shpëjtë vendimin për vulën

"Bandat politike nuk janë 3 janë 1", Zekthi: Janë e njëjta strukturë e së keqes

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Lubonja: Nga sistemi piramidal mashtrues që ishte Berisha president,që nga aty nisi korrupsioni ...

Sefa: Mosnjohja e ligjit nuk është argument, ta thotë këtë ish-presidenti Meta nuk pranohet

Zekthi-Sulo, debat në studio: Sistemin e drejtësisë duan ta pengojnë po nuk po ia dalin.Bëhu realist

“Nuk ka siguri asnjë gjë”, Zekthi:SPAK-u nuk është në krahun e së keqes,për herë të parë në Shqipëri

Debat me tone të larta, Sefa: Mazhoranca është e gjitha në hetim/ Sulo: Ti ke diku interes

“I paprekshmi ishte Berisha”,Lubonja: Nëqoftëse ky është proces i drejtë,këto do të kishin pak frikë

Debat në studio, Zekthi-Sulo: Ti flet si gazetar, nuk e njeh drejtësinë, ti do vetëm të hetohet Rama

“Në shqipëri për herë të parë po hetohen zyrtarë”, Zekthi: Bashkë me Metën të hetohet...

Meta-Dumani/ Sulo: Meta të hetohet për gjithçka, po ashtu të hetohet dhe kryeministri

Kredi e shpejtë! Ceo i IUTE zbulon përqindjet për çdo blerje me këste, Sejdarasi: Informohuni!

Idrizi: Burgaxhiu u bë eurodeputet, për njeriun me 3 emra dhe 3 dënime u ngrit një Greqi e tërë

“Financimi zhvillon ekonominë”, Ajdini: Kredia duhet paguar, sikurse depozita do të kthehet në datë

Mikrofinanca jep kredi dhe me interes zero/ Drejtori i iute: Klienti tek ne ka qasje më të shpejtë..

Mekanizëm që ofron më shumë lehtësi se bankat/ Sejdarasi:Dënim maksimal për ato kompani që prishin..

Drejtor i Iute: Kemi 25 vjet në treg, risi në teknologji dhe oferta, njerëzit i tërheqin cash dhe...

Mikrofinanca zgjidhja e halleve/ Sejdarasi: 1.9 milion shqiptarë 16 miliardë euro janë kredi

Idrizi: Po u bashkua opozita dhe ne do bashkohemi, të kemi mundësi të konkurrojmë dhe të fitojmë...

"Nuk dua të bëhemi bashkë për të mundur Ramën" Idrizi: Pas 2 vitësh zgjidhën çështjen e vulës së PD

Shpëtim Idrizi: Asnjë nuk e merr përsipër çështjen Çame se nuk duan të mërzisin Greqinë

"E nxorën Shqipërinë me 9 minoritete", Idrizi: Kurrë nuk kemi pasur marrëdhënie të mira me grekët

“Njeriu me 3 emra dhe me 3 dënime”, Idrizi: U ngrejt një Greqi e tërë për Belerin, për Çamët nuk...

Burgosja e bëri eurodeputet ?/ Idrizi: Beleri më shumë po del minoritar Grek se deputet i opozitës

Mardhënia Shqipëri-Greqi/ Kryetar i PDIU: Beleri një hidraulik i Kretës, u përdor nga Mitsotakis

"Briskun ti dhe SKAPI", Noka dhe Hitaj sherr në studio: Ti rrezikon burgun, je i kalbur në para...

"Doktor i dështuar, ke gënjyer për shtëpinë 1 mln euro", plas keq mes Nokës dhe Hitajt

Humbi vulën, Basha akuzon për bashkëpunim Berisha-Rama: Koalicion antivlerash! Jam i vetmi...

Noka tregon planet e PD: Lufta që sot, lirimi i liderit tonë

A ke frikë nga SPAK-u?,Noka shpërthen me tone të ashpra ndaj gazetarit: Merrni briskun ti dhe SPAK-u

“Rri e qetë Lala, s’do na shohësh kurrë në tavolinë me Ramën”,Noka: SKAP-i Dumanit nuk ka asnjë...

“Mos më ndërprit”,Lala hedh dyshimet e forta: Mos kjo vula ka mbrapa një marrëveshje?

Plas debati me tone të forta, Noka-Lalës: Ai SKAP-i jot ka çuar dokumente që nuk ekzistojnë

“Lërini këto përralla”, Noka: Nuk bën pazare Sali Berisha

Cilat janë thashethemet në korridoret e PD, çfarë thonë zërat në hije...

Vula te Berisha/ “Për aq kohë sa është Rama, do jetë dhe Berisha”, Kikia: Pazari politik...

“E keni të vështirë të kopjoni Ramën”, gazetari ironizon Nokën: U sollët si humbës

“Drejtësia e pavarur, duhet ta pranojnë”, nxehen tonet,Hitaj-Nokës: Silluni si fitues, jo si...

“Ka shkuar haka tek i zoti”,Noka: Dera e partisë e hapur për të gjithë,do ti kontaktojmë një nga një

“Jeni kontradiktor”, debat në studio, Lala i kthehet Nokës: Me çfarë kostoje vjen ky vendim?