Bota

Atentat kryeministrit të Sllovakisë/ Robert Fico qëllohet me pistoletë, Kryeministria: Ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore

Atentat kryeministrit të Sllovakisë/ Robert Fico qëllohet me
 

SLLOVAKI- Reagojnë Liderët botërorë për atentatin ndaj Kryeministrit slloven. Gjithashtu ka reaguar kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak. Sunak thotë që është i tronditur nga lajmi i tmerrshëm. 

Ai shkroi në X: "Të tronditur kur dëgjova këtë lajm të tmerrshëm. Të gjitha mendimet tona janë me kryeministrin Fico dhe familjen e tij."

Po ashtu presidentja sllovake ka reaguar duke thënë që është e tronditur nga të shtënat brutale. 
Presidentja e Sllovakisë Zuzana Caputova thotë se është e tronditur nga sulmi brutal dhe i pamëshirshëm ndaj kryeministrit.

"Jam e shokuar. I uroj Robert Ficos shumë forcë në këtë moment kritik për tu rikuperuar nga sulmi," thotë ajo në një deklaratë.

Kryeministri rumun Marcel Ciolacu thotë se është thellësisht i tronditur nga lajmi i të shtënave dhe thotë se autorët duhet të mbajnë përgjegjësi.

"I tronditur thellësisht nga lajmet që vijnë nga Sllovakia. Akte të tilla ekstreme nuk kanë asnjë justifikim dhe autorët duhet të mbajnë përgjegjësi," shkroi Ciolacu në "X".

Kryeministri çek Petr Fiala thotë se të shtënat janë tronditëse dhe i uron Ficos shërim të shpejtë.

"Lajmi për vrasjen e kryeministrit sllovak Robert Fico është tronditës. I uroj kryeministrit te sherohet sa me shpejt. Nuk duhet të tolerojmë dhunën, ajo nuk duhet të ketë vend në shoqëri," tha Fiala.

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orabn thotë se është thellësisht i tronditur nga sulmi kundër mikut tim, kryeministrit Robert Fico. 

"Thellësisht i tronditur nga sulmi i tmerrshëm ndaj mikut tim, kryeministrit Robert Fico. Ne lutemi për shëndetin dhe shërimin e tij të shpejtë! Zoti e bekoftë atë dhe vendin e tij!" shkroi Orabn në "X". 

Kryeministri polak Donald Tusk iu drejtua drejtpërdrejt Ficos në një postim në X, duke thënë se "jemi me ju në këtë moment shumë të vështirë".

"Lajm tronditës nga Sllovakia. Robert, jami me ty në këtë moment shumë të vështirë," shkruan Tusk. 

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas i uroi Ficos një shërim të shpejtë, duke shtuar se një sulm kundër një lideri të zgjedhur është gjithashtu një sulm kundër vetë idesë së demokracisë. 

"I tronditur thellë nga përpjekja për vrasjen e kryeministrit të Sllovakisë Robert Fico. Një sulm kundër një lideri të zgjedhur është gjithashtu një sulm kundër vetë idesë së demokracisë. I uroj shërim të plotë dhe të shpejtë. Mendimet e mia janë me familjen dhe të dashurit e tij," tha ajo. 

Open Youtube

Paralajmërimi i Bajramit: Metamorfoza s ka mbaruar ende, në dosjen e SPAK emra politikanësh

Paralajmërimi i Bajramit: Metamorfoza s ka mbaruar ende, në dosjen e SPAK emra politikanësh

Deklarata bombë: A e ka marrë Rama, Durim Bamin në avion për ta çuar te McGonigal

Kush e ka radhën për arrestimet e bujshme? Flasin panelistët në Open

“Berisha në arrest për firma,Rama hedh firma përditë”,Lubonja:Ramiz Alia futi në burg Nexhmie Hoxhën

Përballja e Dumanit me Nokën në Komisionin e Ligjeve, Zekthi: Noka në konflikt interesi sepse...

A e ka marrë Rama-Durim Bamin në avion për ta çuar te McGonigal? Peka: Nëse e bën SPAK këtë...

“Avdylët edhe nga burgu do marrin pjesë në fushata elektorale”,Peka: Kanë paratë dhe ushtarët e tyre

A pati dekonspirim operacioni i SPAK? Flet gazetari Armand Bajrami

“Dumani, Ndoka, do bëjnë vota për PS në 2025”/ Sulo kapet me Adriatik Lapajn

Lubonja: Sot nuk ka budalla në botë që nuk e di që në Shqipëri po pastrohen paratë e krimit

Vetting zbulon skandalin në Lushnjë/ Ish-kinemaja u privatizua me dokumente false

Operacioni i SPAK/Lubonja: Dumani e pranoi vetë, ka hyrë leku në kazino, në blerje apartamentesh etj

Zekthi-Sulos: Krimi i organizuar në Shqipëri nuk është në atë nivel sa ta kapi Rama prej veshi

Aksioni i SPAK/ Zekthi: Ky është sukses! Shqipëria 30 vjet që vidhet. Kjo punë nuk “shkokolepset”...

“Arben Ndoka u fut në parlament nga Rama”/ A po fut të vetët në burg? Flet Avenir Peka

“7 grupe kriminale janë 1/8 e shtabeve zgjedhore të PS”/ Peka: Lidhjet e politikës me krimin janë...

Operacioni revanzhi/ Sulo: Këta kriminalë janë kontraktuar nga Rama dhe PS për zgjedhje

A po ndërpret SPAK lidhjet e botës kriminale me politikën? Lapaj: Prerja e këtyre fijeve është...

“Sot drejtorët i japin tendera vetes”, Balliu: Edi Rama ndërtoi në Shqipëri sistemin e të fortit

“Dumani nuk kontrollon dot të gjitha ndërtimet”, Kikia-Hoxhës: SPAK duhet të parandalojë, jo të...

“Valter Bami u arrestua dhe doli për disa muaj”, Balliu-Baçit:Pse i la SPAK-u të arratisen në Dubai?

Baçi debat me Hoxhën: Dumani ishte i prerë, të ndalohet bashkëpunimi i policisë me kriminelin

“Policët kanë 500 euro kapelen dhe 400 mijë lek rrogën”, Balliu debat me Kikian: Ne flasim, por...

“SPAK-u nuk ka 5 ‘spiderman’ që të shpëtojë njerëzimin”, Kikia: Mafia të vret, duhet të kishin...

“Puna e Dumani lë për të dëshiruar”, Hoxha: Nuk ke asnjë njeri të arrestuar për çështjen e..

S'ka ndodhur kurrë që krimineli të bëhët deputet/Balliu:Ky do bëjë takim me diasporën në Dubai se...

"Nuk kanë qytetarët hallin e Berishës", Balliu-Kikias: Të kthehen paratë e vjedhura dhe...

"T'i hetojë, nuk jemi kundër ligjit", Hoxha-Baçit me tone të larta: Turp për qeverinë,për gjykatësen

“Kushtetuta është sfiduar”, Hoxha për dëshminë e Dumanit: Nuk e kemi marrë për “playboy”, por…

“Hetojnë 3 vjet Berishën pa akuza”, Balliu: Është ç'ështje e demokracisë e shtetit jo e partisë sonë

Baçi: Opozita po merret vetëm me çështjen Dumani-Berisha/ Balliu: Ne i kemi denoncuar para se SPAK..

Debatet mes përfaqësuesve të opozitës dhe Dumanit/ Kikia: Jo çdo gje përmes burgut...

5 orë para deputetëve, Mesazhet kryesore të Altin Dumanit/ Drejtësia nuk mund të sfidohet...

Negociatat për 40 mijë punëtorë të huaj/ Ekspertët përplasen ashpër: Në vend ka 75 mijë të papunë

Pse punësoni njerëz të pakualifikuar? Sejdarasi: Problemi më i madh i profesioneve është arsimi

“Sot të rinjtë nuk lexojnë”, Çuçi: 70% kërkojnë të punojnë në shtet sepse duan lehtësi

Teliti me tone të forta: 1.2 miliard euro shkuan për tendera në vend që të shkonin për vende pune

Pse arritëm në këtë pikë? Teliti debat me Zekjan: Mua më intereson që të punojnë të gjithë

Kush i siguron të drejtat e emigrantëve? Sejdarasi: Nuk kemi studim të mirëfilltë për kërkesat e...

Rritja e tatimit mbi fitim është 1.2 miliard euro/ Teliti: Duhej të aplikoheshin skemat e trajnimeve

Debat në studio, Zekja-Çuçit: Në Shqipëri 90 mijë njerëz qe marin ndihmë sociale,nuk duan të punojnë

“Jam i kënaqur me 600 mijë lekë”, Zekja: Mbas pandemisë çështja puntorëve është bërë si vaksinat

Debat në studio, Guxholli-Zekjas: Pse nuk i keni rritur rrogat, që mos merni puntor nga Nepali

Guxholli:Ç’farë duhet bërë për të mbajtur popullin të punojë këtu? Qeveria duhet të mari masa

“74 mijë njerëz të papunë në Shqipëri”, Sejdarasi: Nuk kanë dëshirë të punojnë në këtë sektor...

Dorëzohet biznesi vendas/ Shteti Shqiptar pritet të marrë 30-40 mijë punonjës të kualifikuar

Balluku në SPAK, Sefa: Zv/Kryeministrja do kthehet sërish, dosja s'mbyllet vetëm me drejtorët

Atentate dhe aleanca, kush janë politikanët e lidhur me grupet kriminale në dosjen Metamorfoza 3