Mix 2 Mix

“Nuk më besohej”/ Albin Kurti i emocionuar pas ftesës së shkrimtarit me famë botërore | Gazeta Shqip

“Nuk më besohej”/ Albin Kurti i emocionuar pas ftesës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është pritur në një takim nga nobelisti turk Orhan Pamuk. Në një postim në rrjetet sociale, Kurti nuk e fsheh gëzimin dhe padurimin për të takuar Pamuk, i cili sipas tij i ka shfaqur një interes të madh, për Kosovën, shqiptarët dhe Ballkanin në tërësi.

“Në fillim nuk i besova doktorit Bilgin Sait, që shkrimtari Orhan Pamuk po më fton për darkë. Gjersa afrohej mbrëmja, minutat më dukeshin të gjata porsi orët, ndërkaq tri orë e gjysmë me të më ikën porsi minutat. Në restoranin Sur Balık-Cihangir të lagjes Beyoğlu në Stamboll temat e bisedës ndërroheshin më shpesh se pjatat mbi tryezë. Mbase arritëm të shkruajmë përmbledhjen hyrëse të kapitujve të miqësisë sonë të ardhshme. Artisti Orhan Pamuk, fitues i çmimit Nobel për Letërsi në vitin 2006, ka një dashamirësi spontane dhe vëmendje të frikshme. Dhe, aq shumë i interesuar për Kosovën, shqiptarët, Ballkanin. Nder që nuk e shpjegoj, kënaqësi që nuk e përshkruaj”, shkruan Kurti në postimin e tij.

Pamuk është një prej shkrimtarëve më të mëdhenj turk, i nderuar me çmimin Nobel për letërsi në vitin 2006, ndërsa është autor i dhjetra veprave.

Orhan Pamuk lindi në Stamboll më 1952 dhe u rrit në një familje të madhe të ngjashme me ato që përshkruan në romanet e tij Xhevdet Beu dhe të Bijtë dhe Libri i Zi, në lagjen e pasur dhe me tendenca perëmdimore Nisantasi.

Ashtu siç shkruan në librin e tij autobiografik, Stambolli, nga fëmijëria deri në moshën 22 vjeçare ai iu përkushtua në përgjithësi pikturës dhe ëndërroi të bëhej artist. Pasi u diplomua nga shkolla laike Kolegji Amerikan Robert në Stamboll, ai studioi Arkitekturë për tre vjet në Universitetin Teknik të Stambollit por pastaj e braktisi kursin dhe hoqi dorë nga ambicia për t’u bërë arkitekt dhe artist.

Ai u diplomua në gazetari nga Universiteti i Stambollit, por nuk punoi kurrë si gazetar. Në moshën 23 vjeçare Pamuk vendosi të bëhet shkrimtar dhe duke hequr dorë nga çdo gjë tjetër, u tërhoq në apartamentin e tij dhe filloi të shkruajë.

Romani i parë, Xhevdet Beu dhe të Bijtë u publikua shtatë vjet më vonë më 1982. Romani është mbi historinë e tre gjeneratave të një familjeje të pasur të Stambollit që jeton në Nisantasi, lagjja e Stambollit ku banonte edhe Pamuk.

Romani fitoi njëkohësisht çmimet letrare Ohran Kemal dhe Milliyet. Njëvit më vonë, Pamuk publikoi romanin Shtëpia e Heshtjes, i cili në përkthimin në gjuhën frënge fitoi më 1991 Prix de la découverte européene.

Kështjella e Bardhë ( 1985) mbi mosmarrëveshjet dhe miqësinë mes një skllavi venecian dhe një studiuesi Osman, u publikua në anglisht dhe shumë gjuhë të tjera nga viti 1990 e më pas, duke i sjellë Pamuk famë ndërkombëtare.

Në të njëjtin vit Pamuk shkoi në Amerikë si studiues i ftuar në Universitetin e Kolumbias në Nju Jork. Atje ai shkroi shumicën e romanit të tij Libri i Zi, në të cilin rrugët, e shkuara, pasioni dhe përshkrimi i Stambollit përshkruhen përmes historisë së një juristi që po kërkon për gruan e tij të humbur.

Romani u publikua në Turqi më 1990 dhe përkthimi në frëngjisht fitoi Prix France Culture.  Libri i Zi zgjeroi famën e Pamuk si në Turqi, ashtu edhe në arenën ndërkombëtare si shkrimtar që ishte njëkohësisht popullor dhe eksperimental dhe i aftë për të shkruar mbi të shkuarën dhe të tashmene të njëjtin intensitet.

Nga mesi i viteve 1990, Pamuk mbajti një qëndrim kritik ndaj shtetit turk në artikuj mbi të drejtat e njeriut dhe lirisë së mendimit por shprehu shumë pak interes për politikën e vendit. Bora, të cilin ai e përshkroi vetë si “romani i tij i parë dhe i fundit politik” u publikua në vitin 2002. Në këtë libër të vendosur në qytetin e vogël të Karsit në Turqinë verilindore, ai eksperimentoi me një lloj të ti “romani politik,” duke treguar historinë e dhunës dhe tensioneve mes islamizmit politik, ushtarëve, laikëve dhe nacionalistëve kurd e turq. Bora u zgjodh si një nga 100 librat më të mirë të vitit 2004 nga The New York Times. Më 1999 një përzgjedhje artikujsh mbi letërsinë dhe kulturën të shkruar për gazetat dhe revistat në Turqi dhe jashtë vendit, bashkë me një përzgjedhje shkrimesh nga ditari i tij privat, u publikuan nën titullin “Ngjyra të Tjera”.

Orhan Pamuk është një autor i përkthyer në 63 gjuhë. Pamukut iu dha Çmimi i Paqes, që konsiderohet si çmimi më i rëndësishëm në fushën e kulturës në vitin 2005. Në vitin 2006 revista Time e zgjodhi atë si një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë. Po atë vit ai fitoi Çmimin Nobel në Letërsi, ku ishte personi i dytë më i ri në histori që mori këtë çmim.

Open Youtube

Kandidati i PD për Kryeministër, Berisha, Bardhi apo Argita? Flasin Lubonja, Zekthi, Sulo dhe Sefa

Kandidati i PD për Kryeministër, Berisha, Bardhi apo Argita? Flasin Lubonja, Zekthi, Sulo dhe Sefa

Lubonja tregon se kush janë të "paprekshmit", Sulo dhe Zekthi përplasen për SPAK dhe Metën

Tone të larta në studio/ Lubonja: Lulzim Basha të duket i ndershëm? Zekthi:Një lek s'kam marrë nga..

Lubonja: Gjykatësit janë njërëz nuk janë njësoj, kanë menduar pse të mbytemi dhe ne me Ramën

A është Berisha kreu i duhur per PD? / Zekthi: Si mund të këtë shpresë kjo parti me krye Berishën

Zekthi: Vula s'ka vlerë, as nuk prish gjë as nuk rregullon gjë, po i njëjti sistem është

Zekthi: Mendoj që PD është në një krizë që nga viti në 2009, që elita e ka mendjen vetem të vetja

“Gjyqtarë të pavarur nuk ka”,Sulo:Mua më duket se Rama donte Bashën në krye që ta kishte më të lehtë

“Nuk ka oaze drejtësia”, Tone në studio, Sefa-Sulos: Mendon se ja ka dhënë Rama Berishës vulën?

Sefa: Berisha asnjëherë nuk ia ka kërkuar gjykatës që të shqyrtojë sa më shpëjtë vendimin për vulën

"Bandat politike nuk janë 3 janë 1", Zekthi: Janë e njëjta strukturë e së keqes

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Lubonja: Nga sistemi piramidal mashtrues që ishte Berisha president,që nga aty nisi korrupsioni ...

Sefa: Mosnjohja e ligjit nuk është argument, ta thotë këtë ish-presidenti Meta nuk pranohet

Zekthi-Sulo, debat në studio: Sistemin e drejtësisë duan ta pengojnë po nuk po ia dalin.Bëhu realist

“Nuk ka siguri asnjë gjë”, Zekthi:SPAK-u nuk është në krahun e së keqes,për herë të parë në Shqipëri

Debat me tone të larta, Sefa: Mazhoranca është e gjitha në hetim/ Sulo: Ti ke diku interes

“I paprekshmi ishte Berisha”,Lubonja: Nëqoftëse ky është proces i drejtë,këto do të kishin pak frikë

Debat në studio, Zekthi-Sulo: Ti flet si gazetar, nuk e njeh drejtësinë, ti do vetëm të hetohet Rama

“Në shqipëri për herë të parë po hetohen zyrtarë”, Zekthi: Bashkë me Metën të hetohet...

Meta-Dumani/ Sulo: Meta të hetohet për gjithçka, po ashtu të hetohet dhe kryeministri

Kredi e shpejtë! Ceo i IUTE zbulon përqindjet për çdo blerje me këste, Sejdarasi: Informohuni!

Idrizi: Burgaxhiu u bë eurodeputet, për njeriun me 3 emra dhe 3 dënime u ngrit një Greqi e tërë

“Financimi zhvillon ekonominë”, Ajdini: Kredia duhet paguar, sikurse depozita do të kthehet në datë

Mikrofinanca jep kredi dhe me interes zero/ Drejtori i iute: Klienti tek ne ka qasje më të shpejtë..

Mekanizëm që ofron më shumë lehtësi se bankat/ Sejdarasi:Dënim maksimal për ato kompani që prishin..

Drejtor i Iute: Kemi 25 vjet në treg, risi në teknologji dhe oferta, njerëzit i tërheqin cash dhe...

Mikrofinanca zgjidhja e halleve/ Sejdarasi: 1.9 milion shqiptarë 16 miliardë euro janë kredi

Idrizi: Po u bashkua opozita dhe ne do bashkohemi, të kemi mundësi të konkurrojmë dhe të fitojmë...

"Nuk dua të bëhemi bashkë për të mundur Ramën" Idrizi: Pas 2 vitësh zgjidhën çështjen e vulës së PD

Shpëtim Idrizi: Asnjë nuk e merr përsipër çështjen Çame se nuk duan të mërzisin Greqinë

"E nxorën Shqipërinë me 9 minoritete", Idrizi: Kurrë nuk kemi pasur marrëdhënie të mira me grekët

“Njeriu me 3 emra dhe me 3 dënime”, Idrizi: U ngrejt një Greqi e tërë për Belerin, për Çamët nuk...

Burgosja e bëri eurodeputet ?/ Idrizi: Beleri më shumë po del minoritar Grek se deputet i opozitës

Mardhënia Shqipëri-Greqi/ Kryetar i PDIU: Beleri një hidraulik i Kretës, u përdor nga Mitsotakis

"Briskun ti dhe SKAPI", Noka dhe Hitaj sherr në studio: Ti rrezikon burgun, je i kalbur në para...

"Doktor i dështuar, ke gënjyer për shtëpinë 1 mln euro", plas keq mes Nokës dhe Hitajt

Humbi vulën, Basha akuzon për bashkëpunim Berisha-Rama: Koalicion antivlerash! Jam i vetmi...

Noka tregon planet e PD: Lufta që sot, lirimi i liderit tonë

A ke frikë nga SPAK-u?,Noka shpërthen me tone të ashpra ndaj gazetarit: Merrni briskun ti dhe SPAK-u

“Rri e qetë Lala, s’do na shohësh kurrë në tavolinë me Ramën”,Noka: SKAP-i Dumanit nuk ka asnjë...

“Mos më ndërprit”,Lala hedh dyshimet e forta: Mos kjo vula ka mbrapa një marrëveshje?

Plas debati me tone të forta, Noka-Lalës: Ai SKAP-i jot ka çuar dokumente që nuk ekzistojnë

“Lërini këto përralla”, Noka: Nuk bën pazare Sali Berisha

Cilat janë thashethemet në korridoret e PD, çfarë thonë zërat në hije...

Vula te Berisha/ “Për aq kohë sa është Rama, do jetë dhe Berisha”, Kikia: Pazari politik...

“E keni të vështirë të kopjoni Ramën”, gazetari ironizon Nokën: U sollët si humbës

“Drejtësia e pavarur, duhet ta pranojnë”, nxehen tonet,Hitaj-Nokës: Silluni si fitues, jo si...

“Ka shkuar haka tek i zoti”,Noka: Dera e partisë e hapur për të gjithë,do ti kontaktojmë një nga një

“Jeni kontradiktor”, debat në studio, Lala i kthehet Nokës: Me çfarë kostoje vjen ky vendim?