Analiza

Kush kërkon ta prishë fushatën!

Nga Dritan Hila

Shumë shpejt ne do të kemi zgjedhjet dhe padyshim që tonet janë ngritur. Mendoj që nuk do të kemi përplasje, sepse opozita dhe pozita janë nën prozhektorët e amerikanëve. Ardhja e Eskobarit në Shqipëri dhe presionet e vazhdueshme të Ambasadës Amerikane të cilat opozita përpiqet që t’i sfumojë duke krijuar një narrativë që ndodhi ç’ndodhi po tani nuk e ka më njeri mendjen, jemi në zgjedhje. Ata e bënë të qartë që janë nën vëzhgim dhe një dhunë fizike nga ana e opozitës do të ishte vetëvrasje për të. Jo vetëm se do ta dënonin amerikanët, por edhe për publikun e moderuar i cili është lodhur nga një fushatë bërtitëse.

Unë do të veçoja nga jugu në veri fushata të cilat në një farë mënyrë shprehin qetësi të disa kandidatëve. Kemi Gjirokastrën e cila ka një bilanc shumë të mirë për të paraqitur, sepse është një qytet që para 10 vjetëve ti nuk gjeje një restorant apo hotel për të qenë, përveç Hotel Turizmit që u kthye në Hotel Çajupi, gjithçka tjetër ishte pothuajse e rrënuar. Sot Gjirokastra ka një turizëm që po tenton të zgjatet në kohë dhe për këtë i duhet dhënë një notë 10 kryetarit të bashkisë. Në Vlorë është një kryetar i cili është larguar në mënyrë të butë, zoti Leli, që u përpoq të ruajë tone të qeta në komunikimin e tij 8-vjeçar, pavarësisht konflikteve që pati me kryeministrin. Kemi një djalë të ri i cili vjen nga fusha e diplomacisë. Ermal Dredha ishte ambasador në Emiratet e Bashkuara Arabe, njeriu që siguroi më shumë ndihma nga të gjithë kur u goditëm nga tërmeti.

Në veri do të veçoja fushatën e Pjerin Ndreut, pavarësisht ngjarjes së rëndë që pati në Shëngjin me vrasjen e biznesmenit Ardian Nikulaj, për fat policia e zbuloi në kohë sepse Berisha tentoi t’ia vishte Pjerin Ndreut për një përplasje verbale që paskan pasur gjatë fushatës. Vjen me një bilanc sepse ka sistemuar shëtitoren buzë Drinit, ka bërë disa ura të bukura, asfaltoi gjithë qytetin. Një pozicion i vështirë ky edhe për faktin që është një rreth i vogël nuk ka fonde të mëdha. Ia ka dalë ta kthejë Lezhën në një pikë atraksioni turistik. Mund të themi që është një fushatë e thjeshtë. Do veçoja Tiranën. Mesa duket kandidati për kryetar bashkie Këlliçi, duke qenë se nuk ka vëmendjen e Veliajt, po përpiqet që të bjerë në sy duke kaluar edhe në një fjalor edhe gjeste agresive. Por vëmendjen mund ta tërheqësh ose me një batutë te bukur.

Nëse ti bërtet dhe thua fjalë të ndyra turma largohet. Veliaj nuk e ka problem fitoren në Tiranë, sepse po ndihmon kolegët e tij në Kavajë dhe Rrogozhinë që hyjnë në qarkun e Tiranës. E vetmja gjuhë agresive është nga Berisha, por qëndron vetëm në nivelin e gjuhës sepse ai nuk njeh gjuhë tjetër. Përveç vëzhgimit amerikan, mesa duket nuk ka edhe forcë më, jo vetëm forcë turmash që nuk e përkrahin, por nuk ka edhe forcë mobilizuese të njerëzve. Fjalori i tij është i vjetruar, premton revolucione, përmbysje, ndërkohë që kemi shqiptare që shumica e tyre ka lindur mbas viteve ‘90, dhe po t’u flasësh për komunizmin u duken përralla me mbret. Projektet e tyre nuk janë më ngacmuese, pavarësisht se kemi një mobilizim të militantëve, të ndjekësve të Berishës.

Por nuk u punon edhe fantazia më për të ngacmuar qoftë për të mirë, apo për keq. Kjo bën që ta prishin fushatën vetëm me pasaktësitë e tyre. E kuptoj dëshpërimin, momentin kur mendon se përse nuk po fitojnë dhe fillon krijon teori, Rama vjedh votat, është Amerika kundër, je gati të fusësh në lojë edhe alienët, e ka fajin Soros. Në fakt je ti ai që po e prish fushatën. Po e prish me mungesën e fantazisë, me mungesën e projekteve. Ato projekte që ke i improvizon në moment dhe thua do bëj autobusët falas, do hap një kalim nëntokësor poshtë sheshit “Skëndërbej”. Këto edhe përkrahësit e tij më të zjarrtë i bëjnë të rrinë më të ndrojtur.

Nuk mund të entuziazmohen kur duhet të prishet i gjithë blloku i ministrive për këtë projekt. Është një mungesë totale përgatitjeje. Dua të theksoj fushatën e Roland Bejkos, i cili fatkeqësisht është në hije për vetë faktin edhe të dëshirës të të dyja palëve të PS-së dhe PD-së për ta lënë në hije, sepse është njeriu që ka një projekt më të saktë, tek kundërshtari nuk gjen vetëm zi, por edhe të mira, është një njëri që përpiqet që të japë ide se çfarë mund të bëhet. Unë shpresoj që ai të paktën të fitojë më këshilltarë bashkiakë, që të jetë zëri i qytetarëve dhe të dëgjohet edhe nga Veliaj. Fushata nuk po prishet, por tentojnë që ta prishin, por janë shumë pak për ta arritur ketë. Shqiptarët janë të fokusuar te programet, çfarë do bëjnë kandidatët, janë të fokusuar tek e ardhmja e tyre dhe te propozimet me këmbë në tokë.

Open Youtube

Paralajmërimi i Bajramit: Metamorfoza s ka mbaruar ende, në dosjen e SPAK emra politikanësh

Paralajmërimi i Bajramit: Metamorfoza s ka mbaruar ende, në dosjen e SPAK emra politikanësh

Deklarata bombë: A e ka marrë Rama, Durim Bamin në avion për ta çuar te McGonigal

Kush e ka radhën për arrestimet e bujshme? Flasin panelistët në Open

“Berisha në arrest për firma,Rama hedh firma përditë”,Lubonja:Ramiz Alia futi në burg Nexhmie Hoxhën

Përballja e Dumanit me Nokën në Komisionin e Ligjeve, Zekthi: Noka në konflikt interesi sepse...

A e ka marrë Rama-Durim Bamin në avion për ta çuar te McGonigal? Peka: Nëse e bën SPAK këtë...

“Avdylët edhe nga burgu do marrin pjesë në fushata elektorale”,Peka: Kanë paratë dhe ushtarët e tyre

A pati dekonspirim operacioni i SPAK? Flet gazetari Armand Bajrami

“Dumani, Ndoka, do bëjnë vota për PS në 2025”/ Sulo kapet me Adriatik Lapajn

Lubonja: Sot nuk ka budalla në botë që nuk e di që në Shqipëri po pastrohen paratë e krimit

Vetting zbulon skandalin në Lushnjë/ Ish-kinemaja u privatizua me dokumente false

Operacioni i SPAK/Lubonja: Dumani e pranoi vetë, ka hyrë leku në kazino, në blerje apartamentesh etj

Zekthi-Sulos: Krimi i organizuar në Shqipëri nuk është në atë nivel sa ta kapi Rama prej veshi

Aksioni i SPAK/ Zekthi: Ky është sukses! Shqipëria 30 vjet që vidhet. Kjo punë nuk “shkokolepset”...

“Arben Ndoka u fut në parlament nga Rama”/ A po fut të vetët në burg? Flet Avenir Peka

“7 grupe kriminale janë 1/8 e shtabeve zgjedhore të PS”/ Peka: Lidhjet e politikës me krimin janë...

Operacioni revanzhi/ Sulo: Këta kriminalë janë kontraktuar nga Rama dhe PS për zgjedhje

A po ndërpret SPAK lidhjet e botës kriminale me politikën? Lapaj: Prerja e këtyre fijeve është...

“Sot drejtorët i japin tendera vetes”, Balliu: Edi Rama ndërtoi në Shqipëri sistemin e të fortit

“Dumani nuk kontrollon dot të gjitha ndërtimet”, Kikia-Hoxhës: SPAK duhet të parandalojë, jo të...

“Valter Bami u arrestua dhe doli për disa muaj”, Balliu-Baçit:Pse i la SPAK-u të arratisen në Dubai?

Baçi debat me Hoxhën: Dumani ishte i prerë, të ndalohet bashkëpunimi i policisë me kriminelin

“Policët kanë 500 euro kapelen dhe 400 mijë lek rrogën”, Balliu debat me Kikian: Ne flasim, por...

“SPAK-u nuk ka 5 ‘spiderman’ që të shpëtojë njerëzimin”, Kikia: Mafia të vret, duhet të kishin...

“Puna e Dumani lë për të dëshiruar”, Hoxha: Nuk ke asnjë njeri të arrestuar për çështjen e..

S'ka ndodhur kurrë që krimineli të bëhët deputet/Balliu:Ky do bëjë takim me diasporën në Dubai se...

"Nuk kanë qytetarët hallin e Berishës", Balliu-Kikias: Të kthehen paratë e vjedhura dhe...

"T'i hetojë, nuk jemi kundër ligjit", Hoxha-Baçit me tone të larta: Turp për qeverinë,për gjykatësen

“Kushtetuta është sfiduar”, Hoxha për dëshminë e Dumanit: Nuk e kemi marrë për “playboy”, por…

“Hetojnë 3 vjet Berishën pa akuza”, Balliu: Është ç'ështje e demokracisë e shtetit jo e partisë sonë

Baçi: Opozita po merret vetëm me çështjen Dumani-Berisha/ Balliu: Ne i kemi denoncuar para se SPAK..

Debatet mes përfaqësuesve të opozitës dhe Dumanit/ Kikia: Jo çdo gje përmes burgut...

5 orë para deputetëve, Mesazhet kryesore të Altin Dumanit/ Drejtësia nuk mund të sfidohet...

Negociatat për 40 mijë punëtorë të huaj/ Ekspertët përplasen ashpër: Në vend ka 75 mijë të papunë

Pse punësoni njerëz të pakualifikuar? Sejdarasi: Problemi më i madh i profesioneve është arsimi

“Sot të rinjtë nuk lexojnë”, Çuçi: 70% kërkojnë të punojnë në shtet sepse duan lehtësi

Teliti me tone të forta: 1.2 miliard euro shkuan për tendera në vend që të shkonin për vende pune

Pse arritëm në këtë pikë? Teliti debat me Zekjan: Mua më intereson që të punojnë të gjithë

Kush i siguron të drejtat e emigrantëve? Sejdarasi: Nuk kemi studim të mirëfilltë për kërkesat e...

Rritja e tatimit mbi fitim është 1.2 miliard euro/ Teliti: Duhej të aplikoheshin skemat e trajnimeve

Debat në studio, Zekja-Çuçit: Në Shqipëri 90 mijë njerëz qe marin ndihmë sociale,nuk duan të punojnë

“Jam i kënaqur me 600 mijë lekë”, Zekja: Mbas pandemisë çështja puntorëve është bërë si vaksinat

Debat në studio, Guxholli-Zekjas: Pse nuk i keni rritur rrogat, që mos merni puntor nga Nepali

Guxholli:Ç’farë duhet bërë për të mbajtur popullin të punojë këtu? Qeveria duhet të mari masa

“74 mijë njerëz të papunë në Shqipëri”, Sejdarasi: Nuk kanë dëshirë të punojnë në këtë sektor...

Dorëzohet biznesi vendas/ Shteti Shqiptar pritet të marrë 30-40 mijë punonjës të kualifikuar

Balluku në SPAK, Sefa: Zv/Kryeministrja do kthehet sërish, dosja s'mbyllet vetëm me drejtorët

Atentate dhe aleanca, kush janë politikanët e lidhur me grupet kriminale në dosjen Metamorfoza 3