Bota

Turqia miraton projekt-ligjin për "agjentët e ndikimit", gazetarët mund të dënohen 3-7 vjet burg nëse shkelin sigurinë e shtetit

Turqia miraton projekt-ligjin për "agjentët e ndikimit",

TURQI- Parlamenti turk pritet të marrë së shpejti një projekt-ligj për "agjentët e ndikimit", i cili do të parashikojë dënime me burg për gazetarët dhe studiuesit e akuzuar për veprim në favor të interesave të huaja. Projektligji, i cili ndryshon kodin penal, parashikon nga tre deri në shtatë vjet burg për "çdo person që kryen ose urdhëron një hetim ndaj qytetarëve dhe institucioneve (të Turqisë) me qëllim të veprimit kundër sigurisë, interesave politike, të brendshme apo të jashtme të shtetit, në përputhje me urdhrat ose interesat strategjike të një organizate të huaj ose të një shteti të huaj”.

Teksti nuk rendit aktivitetet që synon, por një zyrtar nga partia e ekstremit të djathtë MHP, një aleate e AKP-së në pushtet, dha një foto në një mesazh në rrjetin social X: ka të bëjë me "ekonominë, financat, ushtrinë, mbrojtja kombëtare, shëndeti publik, siguria publike, rendi publik, teknologjia, kultura, transporti, komunikimi, hapësira kibernetike, infrastruktura kritike dhe energjia", sipas nënpresidentit të MHP Fety Yildiz.

Kodi penal turk tashmë parashikon burgim nga një deri në pesë vjet për këdo që zotëron "dokumente (...) që duhet të kishin mbetur sekret për sigurinë, interesat e brendshme dhe të jashtme politike të shtetit".

Ligji po shkakton edhe më shumë shqetësim sepse i bën jehonë atij të miratuar dje, të martën, nga parlamenti gjeorgjian dhe të quajtur "ligj rus" nga kritikët e tij, të cilët demonstruan në Tbilisi. Organizata joqeveritare Reporterët pa Kufi (RSF) shprehu shqetësimin e saj për mungesën e "masave paraprake për të parandaluar abuzimet gjyqësore".

“Kemi frikë se ky projektligj që ndryshon Kodin Penal kërcënon me burg çdo gazetar që punon për një media që mbijeton nga fondet ndërkombëtare”, shkruan sot Erol Onteroglu, përfaqësues i Reporterëve pa Kufij në Turqi.

“Qeveria e Erdoganit vazhdon të minojë tokën e lirisë së shprehjes dhe shtypit”, nënvizuan në një deklaratë Reporterët pa Kufij.

"Pas instrumentalizimit të legjislacionit të 'dezinformimit'", vazhdojnë ata, "paditja e një shumëllojshmërie të gjerë influencuesish rrezikon të dobësojë më tej praktikën e gazetarisë së lirë, pluraliste dhe të pavarur në Turqi".

Open Youtube

Paralajmërimi i Bajramit: Metamorfoza s ka mbaruar ende, në dosjen e SPAK emra politikanësh

Paralajmërimi i Bajramit: Metamorfoza s ka mbaruar ende, në dosjen e SPAK emra politikanësh

Deklarata bombë: A e ka marrë Rama, Durim Bamin në avion për ta çuar te McGonigal

Kush e ka radhën për arrestimet e bujshme? Flasin panelistët në Open

“Berisha në arrest për firma,Rama hedh firma përditë”,Lubonja:Ramiz Alia futi në burg Nexhmie Hoxhën

Përballja e Dumanit me Nokën në Komisionin e Ligjeve, Zekthi: Noka në konflikt interesi sepse...

A e ka marrë Rama-Durim Bamin në avion për ta çuar te McGonigal? Peka: Nëse e bën SPAK këtë...

“Avdylët edhe nga burgu do marrin pjesë në fushata elektorale”,Peka: Kanë paratë dhe ushtarët e tyre

A pati dekonspirim operacioni i SPAK? Flet gazetari Armand Bajrami

“Dumani, Ndoka, do bëjnë vota për PS në 2025”/ Sulo kapet me Adriatik Lapajn

Lubonja: Sot nuk ka budalla në botë që nuk e di që në Shqipëri po pastrohen paratë e krimit

Vetting zbulon skandalin në Lushnjë/ Ish-kinemaja u privatizua me dokumente false

Operacioni i SPAK/Lubonja: Dumani e pranoi vetë, ka hyrë leku në kazino, në blerje apartamentesh etj

Zekthi-Sulos: Krimi i organizuar në Shqipëri nuk është në atë nivel sa ta kapi Rama prej veshi

Aksioni i SPAK/ Zekthi: Ky është sukses! Shqipëria 30 vjet që vidhet. Kjo punë nuk “shkokolepset”...

“Arben Ndoka u fut në parlament nga Rama”/ A po fut të vetët në burg? Flet Avenir Peka

“7 grupe kriminale janë 1/8 e shtabeve zgjedhore të PS”/ Peka: Lidhjet e politikës me krimin janë...

Operacioni revanzhi/ Sulo: Këta kriminalë janë kontraktuar nga Rama dhe PS për zgjedhje

A po ndërpret SPAK lidhjet e botës kriminale me politikën? Lapaj: Prerja e këtyre fijeve është...

“Sot drejtorët i japin tendera vetes”, Balliu: Edi Rama ndërtoi në Shqipëri sistemin e të fortit

“Dumani nuk kontrollon dot të gjitha ndërtimet”, Kikia-Hoxhës: SPAK duhet të parandalojë, jo të...

“Valter Bami u arrestua dhe doli për disa muaj”, Balliu-Baçit:Pse i la SPAK-u të arratisen në Dubai?

Baçi debat me Hoxhën: Dumani ishte i prerë, të ndalohet bashkëpunimi i policisë me kriminelin

“Policët kanë 500 euro kapelen dhe 400 mijë lek rrogën”, Balliu debat me Kikian: Ne flasim, por...

“SPAK-u nuk ka 5 ‘spiderman’ që të shpëtojë njerëzimin”, Kikia: Mafia të vret, duhet të kishin...

“Puna e Dumani lë për të dëshiruar”, Hoxha: Nuk ke asnjë njeri të arrestuar për çështjen e..

S'ka ndodhur kurrë që krimineli të bëhët deputet/Balliu:Ky do bëjë takim me diasporën në Dubai se...

"Nuk kanë qytetarët hallin e Berishës", Balliu-Kikias: Të kthehen paratë e vjedhura dhe...

"T'i hetojë, nuk jemi kundër ligjit", Hoxha-Baçit me tone të larta: Turp për qeverinë,për gjykatësen

“Kushtetuta është sfiduar”, Hoxha për dëshminë e Dumanit: Nuk e kemi marrë për “playboy”, por…

“Hetojnë 3 vjet Berishën pa akuza”, Balliu: Është ç'ështje e demokracisë e shtetit jo e partisë sonë

Baçi: Opozita po merret vetëm me çështjen Dumani-Berisha/ Balliu: Ne i kemi denoncuar para se SPAK..

Debatet mes përfaqësuesve të opozitës dhe Dumanit/ Kikia: Jo çdo gje përmes burgut...

5 orë para deputetëve, Mesazhet kryesore të Altin Dumanit/ Drejtësia nuk mund të sfidohet...

Negociatat për 40 mijë punëtorë të huaj/ Ekspertët përplasen ashpër: Në vend ka 75 mijë të papunë

Pse punësoni njerëz të pakualifikuar? Sejdarasi: Problemi më i madh i profesioneve është arsimi

“Sot të rinjtë nuk lexojnë”, Çuçi: 70% kërkojnë të punojnë në shtet sepse duan lehtësi

Teliti me tone të forta: 1.2 miliard euro shkuan për tendera në vend që të shkonin për vende pune

Pse arritëm në këtë pikë? Teliti debat me Zekjan: Mua më intereson që të punojnë të gjithë

Kush i siguron të drejtat e emigrantëve? Sejdarasi: Nuk kemi studim të mirëfilltë për kërkesat e...

Rritja e tatimit mbi fitim është 1.2 miliard euro/ Teliti: Duhej të aplikoheshin skemat e trajnimeve

Debat në studio, Zekja-Çuçit: Në Shqipëri 90 mijë njerëz qe marin ndihmë sociale,nuk duan të punojnë

“Jam i kënaqur me 600 mijë lekë”, Zekja: Mbas pandemisë çështja puntorëve është bërë si vaksinat

Debat në studio, Guxholli-Zekjas: Pse nuk i keni rritur rrogat, që mos merni puntor nga Nepali

Guxholli:Ç’farë duhet bërë për të mbajtur popullin të punojë këtu? Qeveria duhet të mari masa

“74 mijë njerëz të papunë në Shqipëri”, Sejdarasi: Nuk kanë dëshirë të punojnë në këtë sektor...

Dorëzohet biznesi vendas/ Shteti Shqiptar pritet të marrë 30-40 mijë punonjës të kualifikuar

Balluku në SPAK, Sefa: Zv/Kryeministrja do kthehet sërish, dosja s'mbyllet vetëm me drejtorët

Atentate dhe aleanca, kush janë politikanët e lidhur me grupet kriminale në dosjen Metamorfoza 3