Bota

Termometri shënon 52 gradë/ Vala vdekjeprurëse e të nxehtit godet pjesën perëndimore të SHBA-së, humbin jetën disa persona

Termometri shënon 52 gradë/ Vala vdekjeprurëse e të nxehtit
 

SHBA- Më shumë se 160 milionë njerëz në SHBA jetojnë në zona nën paralajmërime të nxehtësisë pasi vendi është goditur nga temperatura rekord që kanë vrarë shumë njerëz në Perëndim ditët e fundit.

Në zonat lindore dhe jugore të SHBA-së temperatura është më e lartë se normalja, por pjesa perëndimore e vendit është ajo që është më e prekur nga i nxehti ekstrem.

Në Las Vegas, Nevada, temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë u regjistrua të dielën, 48.9 gradë Celsius. Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) pret që temperaturat e larta të vazhdojnë në të gjithë Perëndimin gjatë gjithë kësaj jave.

Vdekje nga nxehtësia janë raportuar në të gjithë rajonin. Një motoçiklist vdiq të shtunën në Luginën e Vdekjes pasi termometri në zonë kaloi 52° Celsius atë ditë.

Në Oregon, të paktën katër persona kanë vdekur që nga e premtja, dyshohet për shkak të të nxehtit, raportojnë mediat e huaja. Temperatura në qytetin e Salem arriti të hënën në 40 gradë Celsius, në një kohë kur kushtet e motit në këtë shtet veriperëndimor të SHBA janë zakonisht më të buta.

Në Kaliforni, Arizona apo Idaho, dhjetëra qytete kanë regjistruar temperatura të larta rekord ditët e fundit. Në Kaliforni, disa banorë u përballën me jo vetëm ditën më të nxehtë që kanë përjetuar ndonjëherë, por ditën më të nxehtë që prindërit dhe gjyshërit e tyre kanë përjetuar ndonjëherë.

Temperaturat e larta po e bëjnë të vështirë edhe për zjarrfikësit që po luftojnë për të vënë nën kontroll shumë zjarre në Kaliforni. Në zonën e Santa Barbara, zjarri i liqenit ka shkatërruar rreth 110,000 hektarë dhe ka shkaktuar evakuime. Zjarri po kërcënon tani fermën Neverland, e cila i përkiste Michael Jackson.

Valët e përsëritura të të nxehtit janë për shkak të ngrohjes globale të lidhur me ndryshimet klimatike të shkaktuara nga mbështetja e njerëzimit në lëndët djegëse fosile, thonë shkencëtarët.

Kjo valë e të nxehtit vjen në një kohë kur qershori ishte tashmë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në nivel global, sipas Observatorit Evropian Copernicus.

Open Youtube

Nurellari: Amerikanët të pakënaqur për të dy kandidaturat. Biden mori kostot

Nurellari: Amerikanët të pakënaqur për të dy kandidaturat. Biden mori kostot

“Zv/presidentja më e dobët në historinë e Amerikës, por është një super prokurore”/ Flet Zekthi

Trump e quan Harris një kandidatë më të dobët se Biden? Çfarë tregojnë sondazhet

Gara për presidentin/en e SHBA do të jetë një betejë mes grash? Flasin panelistët

“Harris nuk ka shkëlqyer, është grua me ngjyrë”/ Nurellari: Ja çfarë i duhet nëse fiton

Kush është Kamala Harris kandidatja që mund të zëvendësojë Joe Biden, profili i saj

Ermal Hasimja: Kamala Harris mund të kthejë pakicat drejt demokratëve për të...

“Kamala Harris nuk ka lënë gjurmë, çfarë mund të bëjë për 6 muaj”/ Flet Nurellari

“Biden mund të shkarkohet. Rrethi i ngushtë i fshehu botës paaftësinë e tij shëndetësore”

“Ajo që e nxori Biden nga gara ishte pikërisht ngjarja me Trump”/ Flet Çollaku

Mediat amerikane të pamëshirshme ndaj Biden, Zekthi: Kishte “njolla të zeza” gjatë komunikimit

‘Dështim i elitës amerikane”/ Nurellari: Biden në telekomandë! Gafat e para të tij u bën shkas që...

“Tërheqja e Biden ishte e sigurt’/ Zekthi: U parashikua kjo lëvizje! Sikur demokratët të mos...

Rihapja e "21 Janarit", Gazetari tregon se çfarë përmban audio-përgjimi i gardistëve

Dalin pamjet e makinës së atentatorëve të masakrës në Memaliaj, saga e vrasjeve mes 2 fiseve

Pano Soko: Krimi do luftë, dhe për këtë duhet lufta një shtet që e lufton krimin

Bejko: Ka persona që sponsorizojnë autorët; mendoj se policia duhet të bëjë një punë më të mirë

Balliu: Kriminaliteti përshkruan Shqipërinë; rinia përcjell shembullin e tyre, një problem kritik

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Soko: Këtu qarkullojnë paratë, këtu lahen edhe hesapet

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Klevis Balliu: Rast tronditës, ja pse krimi ka rritur arrogancën

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Armand Bajrami: Ja si ndodhi ngjarja dhe kush ishte objektivi

Alibeaj: Basha ka përfituar nga mua. U zhgënjeva nga ai pas 11 Qershorit

A ka shkelje në dosjen ndaj Berishës dhe arresti në shtëpi i tij? Alibeaj:Kemi të gjithë përgjegjësi

A ndihet i përdorur nga Basha? Alibeaj: Ndonjë mund të ketë përfituar, por nuk e...

“Berisha dhe Rama janë bashkë”/ Alibeaj: Nuk mund ta lija PD në duart e Berishës

Lubonja-Alibeajt: Jeni të pabesueshëm! Berisha bënte zgjedhje, Rama i vjedh

A jeni penduar që u ndikuat nga SHBA-të për heqjen e Berishës nga PD? Flet Alibeaj

“Dy janë familjet që kanë zaptuar Shqipërinë, ajo e Ramës dhe Berishës”/ Flet Alibeaj

“Nuk do të shohësh të djeg goma”/ Lubonja kapet me Alibeajn: Nuk shoh të kesh dhënë mbështetje

Lubonja: Unë hallin e kam te qeveria dhe Edi Rama! Nuk është mbajtur qëndrim për...

Divorci Alibeaj-Basha/ Lubonja: Nuk është çudi që njeriu të mërzitet me Berishën, por...

Basha e quajti tradhtar, Alibeaj: Nuk kam tradhtuar askënd! Berisha çfarë nuk ka thënë për mua

Largimi nga Grupi Parlamentar i PD, Alibeaj:Partia në duart private të Berishës,nuk ka dyshime që...

“Ju rrëfej pengjet e Kadaresë”, botuesi Hudhri flet për miqësinë 30 vjeçare me shkrimtarin

Kadare nuk ka pasur simpati për Hoxhën, "Kur sunduesin grinden" është qëndrimi i tij ndaj diktaturës

"Shpifja është më e rëndë se vdekja", Hudhri: Ka pasur shpifje të fabrikuara nga Sigurimi i Shtetit

Hudhri:.Vepra e Kadaresë ka mbajtur gjallë mendimin e shqiptarisë, ka qenë i vëmendshëm për...

Kam pasur përplasje me Kadarenë por marrëdhënia ka qenë korrekte, Hudhri: Më vonë u bë miqësi

Hudhri: Kadare më tha që shkruaj në Paris sepse atje jam më i qetë, nuk më ngacmon njeri

Bujar Hudhri zbulon detaje nga raportet me Kadarenë: Kur i dhashë honorarin e parë u emocionua...

Hudhri rrëfen raportet me Kadarenë: Ndjej një boshllëk, por edhe njëlloj qetësie. Ja fjalia e fundit

"Nëse Trump do ishte vrarë, Amerika do të zhytej në konflikt civil"

Nesho: Demokratët drejt një kompromisi për të gjetur zëvendësuesin e Biden

“Republikanët janë optimistë”,Mark Crawford: Trump në pozitë për të fituar, u shfaq shumë pozitiv..

Zaloshnja: Vetëm nëse ndodh diçka e jashtëzakonshme, Trump e ka të sigurt fitoren

Nesho: A vazhdon Rama të mendojë se Trump është turpi i civilizimit?

Nesho: Sulmi avantazhon politikisht Trump, ia rrëzoi gjithë platformën elektorale Biden

Çollaku: Sondazhet para atentatit e nxirrnin Trump në avantazh, sulmi e galvanizon elektoratin

Milo: Atentati erdhi si produkt i brendshëm i tensionit dhe konfliktit të politikës amerikane

Çollaku: Plani i atentatit është i mirëmenduar, jo akt vetmitar i një të çmenduri