Bota

Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbështet planin e armëpushimit mes Izraelit dhe Gazës. Tre fazat që propozohen

Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbështet planin e armëpushimit
 

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka votuar për të mbështetur një plan armëpushimi të propozuar nga SHBA-ja mes Izraelit dhe Gazës. Propozimi përcakton kushtet për një “armëpushim të plotë”, lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi, kthimin e trupave të pengjeve të vdekur dhe shkëmbimin e të burgosurve palestinezë. Katërmbëdhjetë nga 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit votuan në favor të rezolutës së hartuar nga SHBA, ndërsa Rusia abstenoi.
Rezoluta thekson se Izraeli e ka pranuar propozimin e armëpushimit dhe i kërkon Hamasit që gjithashtu të pajtohet me të. Kjo do të thotë se Këshilli i Sigurimit i bashkohet një numri qeverish, si dhe grupit G7 të kombeve më të pasura në botë, në mbështetjen e planit trepjesësh që u zbulua nga Presidenti Joe Biden më 31 maj. Biden e përshkroi atë atëherë si një propozim izraelit për armëpushim.

Votimi ka të ngjarë të rrisë presionin mbi të dyja palët për t’iu përgjigjur pozitivisht planit me synimin për t’i dhënë fund konfliktit. Ajo erdhi gjithashtu menjëherë pasi Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken u takua me udhëheqës të huaj, duke përfshirë kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në një përpjekje për të krijuar mbështetje për marrëveshjen e paqes. Vetëm disa orë para votimit në OKB, Blinken tha se mesazhi i tij për liderët në rajon ishte: “Nëse doni një armëpushim, shtyni Hamasin që të thotë po”. Grupi ka thënë më parë se mbështet pjesë të planit dhe lëshoi ​​një deklaratë të hënën duke “përshëndetur” rezolutën e Këshillit të Sigurimit. Hamasi ka të ngjarë të kërkojë garanci se plani do të çonte në një armëpushim të përhershëm dhe tërheqje të plotë të Izraelit nga Rripi i Gazës.

Udhëheqja e saj politike në Doha ende nuk i është përgjigjur zyrtarisht propozimit, sipas zyrtarëve amerikanë dhe izraelitë. Propozimi do të përfundonte me një plan të madh rindërtimi për Gazën, e cila është shkatërruar kryesisht në konflikt.

Faza e parë ka të bëjë me shkëmbimin e pengjeve dhe të burgosurve si dhe një armëpushim afatshkurtër.
Faza e dytë përfshin një “përfundim të përhershëm të armiqësive”, si dhe një tërheqje të plotë të forcave izraelite nga Gaza, sipas një teksti të projekt-rezolutës së SHBA.
Faza e tretë fokusohet në perspektivën afatgjatë të enklavës dhe do të nisë një plan rindërtimi shumëvjeçar për Gazën.

Rezoluta e së hënës vjen 10 ditë pasi Presidenti Biden tha se izraelitët kishin rënë dakord me planin. Por zoti Netanyahu nuk e ka miratuar ende propozimin e SHBA. Ndërsa Biden e prezantoi nismën e paqes si një iniciativë izraelite, SHBA-të janë gjithashtu të vetëdijshme se vetë koalicioni qeverisës i përçarë i Izraelit po i afrohet planit me ngurrim. Sakaq, disa ministra të ekstremit të djathtë, kërcënojnë se do të shkaktojnë një kolaps të qeverisë nëse marrëveshja përparon. Dorëheqja e ish-gjeneralit Benny Gantz nga kabineti i luftës të dielën e ka thelluar atë ndjenjë të paqëndrueshmërisë.
(BalkanWeb)

Open Youtube

Kandidati i PD për Kryeministër, Berisha, Bardhi apo Argita? Flasin Lubonja, Zekthi, Sulo dhe Sefa

Kandidati i PD për Kryeministër, Berisha, Bardhi apo Argita? Flasin Lubonja, Zekthi, Sulo dhe Sefa

Lubonja tregon se kush janë të "paprekshmit", Sulo dhe Zekthi përplasen për SPAK dhe Metën

Tone të larta në studio/ Lubonja: Lulzim Basha të duket i ndershëm? Zekthi:Një lek s'kam marrë nga..

Lubonja: Gjykatësit janë njërëz nuk janë njësoj, kanë menduar pse të mbytemi dhe ne me Ramën

A është Berisha kreu i duhur per PD? / Zekthi: Si mund të këtë shpresë kjo parti me krye Berishën

Zekthi: Vula s'ka vlerë, as nuk prish gjë as nuk rregullon gjë, po i njëjti sistem është

Zekthi: Mendoj që PD është në një krizë që nga viti në 2009, që elita e ka mendjen vetem të vetja

“Gjyqtarë të pavarur nuk ka”,Sulo:Mua më duket se Rama donte Bashën në krye që ta kishte më të lehtë

“Nuk ka oaze drejtësia”, Tone në studio, Sefa-Sulos: Mendon se ja ka dhënë Rama Berishës vulën?

Sefa: Berisha asnjëherë nuk ia ka kërkuar gjykatës që të shqyrtojë sa më shpëjtë vendimin për vulën

"Bandat politike nuk janë 3 janë 1", Zekthi: Janë e njëjta strukturë e së keqes

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Lubonja: Nga sistemi piramidal mashtrues që ishte Berisha president,që nga aty nisi korrupsioni ...

Sefa: Mosnjohja e ligjit nuk është argument, ta thotë këtë ish-presidenti Meta nuk pranohet

Zekthi-Sulo, debat në studio: Sistemin e drejtësisë duan ta pengojnë po nuk po ia dalin.Bëhu realist

“Nuk ka siguri asnjë gjë”, Zekthi:SPAK-u nuk është në krahun e së keqes,për herë të parë në Shqipëri

Debat me tone të larta, Sefa: Mazhoranca është e gjitha në hetim/ Sulo: Ti ke diku interes

“I paprekshmi ishte Berisha”,Lubonja: Nëqoftëse ky është proces i drejtë,këto do të kishin pak frikë

Debat në studio, Zekthi-Sulo: Ti flet si gazetar, nuk e njeh drejtësinë, ti do vetëm të hetohet Rama

“Në shqipëri për herë të parë po hetohen zyrtarë”, Zekthi: Bashkë me Metën të hetohet...

Meta-Dumani/ Sulo: Meta të hetohet për gjithçka, po ashtu të hetohet dhe kryeministri

Kredi e shpejtë! Ceo i IUTE zbulon përqindjet për çdo blerje me këste, Sejdarasi: Informohuni!

Idrizi: Burgaxhiu u bë eurodeputet, për njeriun me 3 emra dhe 3 dënime u ngrit një Greqi e tërë

“Financimi zhvillon ekonominë”, Ajdini: Kredia duhet paguar, sikurse depozita do të kthehet në datë

Mikrofinanca jep kredi dhe me interes zero/ Drejtori i iute: Klienti tek ne ka qasje më të shpejtë..

Mekanizëm që ofron më shumë lehtësi se bankat/ Sejdarasi:Dënim maksimal për ato kompani që prishin..

Drejtor i Iute: Kemi 25 vjet në treg, risi në teknologji dhe oferta, njerëzit i tërheqin cash dhe...

Mikrofinanca zgjidhja e halleve/ Sejdarasi: 1.9 milion shqiptarë 16 miliardë euro janë kredi

Idrizi: Po u bashkua opozita dhe ne do bashkohemi, të kemi mundësi të konkurrojmë dhe të fitojmë...

"Nuk dua të bëhemi bashkë për të mundur Ramën" Idrizi: Pas 2 vitësh zgjidhën çështjen e vulës së PD

Shpëtim Idrizi: Asnjë nuk e merr përsipër çështjen Çame se nuk duan të mërzisin Greqinë

"E nxorën Shqipërinë me 9 minoritete", Idrizi: Kurrë nuk kemi pasur marrëdhënie të mira me grekët

“Njeriu me 3 emra dhe me 3 dënime”, Idrizi: U ngrejt një Greqi e tërë për Belerin, për Çamët nuk...

Burgosja e bëri eurodeputet ?/ Idrizi: Beleri më shumë po del minoritar Grek se deputet i opozitës

Mardhënia Shqipëri-Greqi/ Kryetar i PDIU: Beleri një hidraulik i Kretës, u përdor nga Mitsotakis

"Briskun ti dhe SKAPI", Noka dhe Hitaj sherr në studio: Ti rrezikon burgun, je i kalbur në para...

"Doktor i dështuar, ke gënjyer për shtëpinë 1 mln euro", plas keq mes Nokës dhe Hitajt

Humbi vulën, Basha akuzon për bashkëpunim Berisha-Rama: Koalicion antivlerash! Jam i vetmi...

Noka tregon planet e PD: Lufta që sot, lirimi i liderit tonë

A ke frikë nga SPAK-u?,Noka shpërthen me tone të ashpra ndaj gazetarit: Merrni briskun ti dhe SPAK-u

“Rri e qetë Lala, s’do na shohësh kurrë në tavolinë me Ramën”,Noka: SKAP-i Dumanit nuk ka asnjë...

“Mos më ndërprit”,Lala hedh dyshimet e forta: Mos kjo vula ka mbrapa një marrëveshje?

Plas debati me tone të forta, Noka-Lalës: Ai SKAP-i jot ka çuar dokumente që nuk ekzistojnë

“Lërini këto përralla”, Noka: Nuk bën pazare Sali Berisha

Cilat janë thashethemet në korridoret e PD, çfarë thonë zërat në hije...

Vula te Berisha/ “Për aq kohë sa është Rama, do jetë dhe Berisha”, Kikia: Pazari politik...

“E keni të vështirë të kopjoni Ramën”, gazetari ironizon Nokën: U sollët si humbës

“Drejtësia e pavarur, duhet ta pranojnë”, nxehen tonet,Hitaj-Nokës: Silluni si fitues, jo si...

“Ka shkuar haka tek i zoti”,Noka: Dera e partisë e hapur për të gjithë,do ti kontaktojmë një nga një

“Jeni kontradiktor”, debat në studio, Lala i kthehet Nokës: Me çfarë kostoje vjen ky vendim?