Bota

Analiza: Pse Rusia po zhvillon stërvitje bërthamore dhe a duhet të shqetësohet Perëndimi?

Analiza: Pse Rusia po zhvillon stërvitje bërthamore dhe a duhet

MOSKË- Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë e tij që të praktikojë vendosjen e armëve bërthamore taktike pas kërcënimeve të atyre që Moska tha se ishin nga Franca, Britania dhe Shtetet e Bashkuara. Pse dhe çfarë do të ndodhë?

ÇFARË STËRVITJEJE DO TË BËHEN DHE KU?

Distrikti jugor, me seli në Rostov-on-Don, shtrihet krahas Ukrainës dhe përfshin pjesë të Ukrainës që kontrollon Rusia. Bjellorusia gjithashtu do të përfshihet. Ministria e Jashtme ruse i lidhi stërvitjet me ato që i quajti "deklarata militante" nga zyrtarë perëndimorë për të cilat tha se krijonin kërcënime sigurie për Rusinë. Ministria përmendi veçanërisht presidentin francez Emmanuel Macron, sekretarin e jashtëm britanik David Cameron dhe dërgimin në Ukrainë të Sistemeve Raketore Taktike të Ushtrisë Amerikane (ATACMS). Macron ka hedhur idenë e dërgimit të trupave evropiane për të luftuar Rusinë në Ukrainë, ndërsa Cameron tha se Ukraina kishte të drejtë të përdorte armët e ofruara nga Londra për të goditur objektivat brenda Rusisë.

PSE ËSHTË KJO E RËNDËSISHME?

Të gjitha fuqitë bërthamore kryejnë stërvitje rutinë bërthamore, por është jashtëzakonisht e rrallë të lidhësh në mënyrë eksplicite stërvitje të tilla në publik me një luftë aktuale siç bëri Rusia. Është e paqartë se sa do të lejojë Rusia të shohë botën e jashtme.

ÇFARË DO TË NDODHË?

SHBA dhe aleatët e saj do të vëzhgojnë nga afër se cilët janë të përfshirë. Ato mund të përfshijnë raketa Iskander, Kinzhal, Kalibr ose Novator 9M729, dhe ndoshta bomba të hedhura nga ajri, tha William Alberque i Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike.

"Kalibr Kh-102 është me interes të madh sepse Kh-101 ka qenë relativisht i lehtë për t'u rrëzuar nga Ukraina," tha Alberque, i cili beson se lufta në Ukrainë ka rritur rëndësinë për Moskën e armëve bërthamore taktike si një mjet duke penguar dhe mposhtur NATO-n.

ÇFARË PO THOTË PUTIN?

"Ky është një rast i qartë i sinjalizimit bërthamor," tha Matt Korda, studiues i lartë për Projektin e Informacionit Bërthamor në Federatën e Shkencëtarëve Amerikanë.

"Sinjalizim bërthamor i Rusisë në kontekstin e pushtimit të saj në Ukrainë është krijuar për të penguar pushtimin konvencional të NATO-s dhe sulmet me rreze të gjatë në Rusi."

Pavel Podvig, drejtor i Projektit të Forcave Bërthamore Ruse, tha: "Ky supozohet të jetë një sinjal për Perëndimin, ndoshta për t'i bërë njerëzit të ndalojnë së menduari për përfshirje më të thellë në luftë. Por besoj se mund të jemi mjaft të sigurt se nuk është kështu, një kërcënim për përdorimin e armëve bërthamore në Ukrainë ose kundër Ukrainës”.

Nikolai Sokov, një ish-zyrtar i kontrollit të armëve sovjetike dhe rus, tha se mesazhi kishte për qëllim NATO-n, Evropën dhe veçanërisht Francën.

"Ata (Rusia) e ndien të nevojshme të thërrasin armët bërthamore si një sinjal se masa, për të cilën Macron ka folur, mund të rezultojë në përshkallëzim deri në pragun bërthamor," tha Sokov, një bashkëpunëtor i lartë në Qendrën e Vjenës për Çarmatimin dhe Mospërhapja.

Ai tha se Rusia kishte dërguar një sinjal të mëparshëm kur njoftoi vendosjen e raketave taktike bërthamore në Bjellorusi vitin e kaluar./ Reuters

Open Youtube

Paralajmërimi i Bajramit: Metamorfoza s ka mbaruar ende, në dosjen e SPAK emra politikanësh

Paralajmërimi i Bajramit: Metamorfoza s ka mbaruar ende, në dosjen e SPAK emra politikanësh

Deklarata bombë: A e ka marrë Rama, Durim Bamin në avion për ta çuar te McGonigal

Kush e ka radhën për arrestimet e bujshme? Flasin panelistët në Open

“Berisha në arrest për firma,Rama hedh firma përditë”,Lubonja:Ramiz Alia futi në burg Nexhmie Hoxhën

Përballja e Dumanit me Nokën në Komisionin e Ligjeve, Zekthi: Noka në konflikt interesi sepse...

A e ka marrë Rama-Durim Bamin në avion për ta çuar te McGonigal? Peka: Nëse e bën SPAK këtë...

“Avdylët edhe nga burgu do marrin pjesë në fushata elektorale”,Peka: Kanë paratë dhe ushtarët e tyre

A pati dekonspirim operacioni i SPAK? Flet gazetari Armand Bajrami

“Dumani, Ndoka, do bëjnë vota për PS në 2025”/ Sulo kapet me Adriatik Lapajn

Lubonja: Sot nuk ka budalla në botë që nuk e di që në Shqipëri po pastrohen paratë e krimit

Vetting zbulon skandalin në Lushnjë/ Ish-kinemaja u privatizua me dokumente false

Operacioni i SPAK/Lubonja: Dumani e pranoi vetë, ka hyrë leku në kazino, në blerje apartamentesh etj

Zekthi-Sulos: Krimi i organizuar në Shqipëri nuk është në atë nivel sa ta kapi Rama prej veshi

Aksioni i SPAK/ Zekthi: Ky është sukses! Shqipëria 30 vjet që vidhet. Kjo punë nuk “shkokolepset”...

“Arben Ndoka u fut në parlament nga Rama”/ A po fut të vetët në burg? Flet Avenir Peka

“7 grupe kriminale janë 1/8 e shtabeve zgjedhore të PS”/ Peka: Lidhjet e politikës me krimin janë...

Operacioni revanzhi/ Sulo: Këta kriminalë janë kontraktuar nga Rama dhe PS për zgjedhje

A po ndërpret SPAK lidhjet e botës kriminale me politikën? Lapaj: Prerja e këtyre fijeve është...

“Sot drejtorët i japin tendera vetes”, Balliu: Edi Rama ndërtoi në Shqipëri sistemin e të fortit

“Dumani nuk kontrollon dot të gjitha ndërtimet”, Kikia-Hoxhës: SPAK duhet të parandalojë, jo të...

“Valter Bami u arrestua dhe doli për disa muaj”, Balliu-Baçit:Pse i la SPAK-u të arratisen në Dubai?

Baçi debat me Hoxhën: Dumani ishte i prerë, të ndalohet bashkëpunimi i policisë me kriminelin

“Policët kanë 500 euro kapelen dhe 400 mijë lek rrogën”, Balliu debat me Kikian: Ne flasim, por...

“SPAK-u nuk ka 5 ‘spiderman’ që të shpëtojë njerëzimin”, Kikia: Mafia të vret, duhet të kishin...

“Puna e Dumani lë për të dëshiruar”, Hoxha: Nuk ke asnjë njeri të arrestuar për çështjen e..

S'ka ndodhur kurrë që krimineli të bëhët deputet/Balliu:Ky do bëjë takim me diasporën në Dubai se...

"Nuk kanë qytetarët hallin e Berishës", Balliu-Kikias: Të kthehen paratë e vjedhura dhe...

"T'i hetojë, nuk jemi kundër ligjit", Hoxha-Baçit me tone të larta: Turp për qeverinë,për gjykatësen

“Kushtetuta është sfiduar”, Hoxha për dëshminë e Dumanit: Nuk e kemi marrë për “playboy”, por…

“Hetojnë 3 vjet Berishën pa akuza”, Balliu: Është ç'ështje e demokracisë e shtetit jo e partisë sonë

Baçi: Opozita po merret vetëm me çështjen Dumani-Berisha/ Balliu: Ne i kemi denoncuar para se SPAK..

Debatet mes përfaqësuesve të opozitës dhe Dumanit/ Kikia: Jo çdo gje përmes burgut...

5 orë para deputetëve, Mesazhet kryesore të Altin Dumanit/ Drejtësia nuk mund të sfidohet...

Negociatat për 40 mijë punëtorë të huaj/ Ekspertët përplasen ashpër: Në vend ka 75 mijë të papunë

Pse punësoni njerëz të pakualifikuar? Sejdarasi: Problemi më i madh i profesioneve është arsimi

“Sot të rinjtë nuk lexojnë”, Çuçi: 70% kërkojnë të punojnë në shtet sepse duan lehtësi

Teliti me tone të forta: 1.2 miliard euro shkuan për tendera në vend që të shkonin për vende pune

Pse arritëm në këtë pikë? Teliti debat me Zekjan: Mua më intereson që të punojnë të gjithë

Kush i siguron të drejtat e emigrantëve? Sejdarasi: Nuk kemi studim të mirëfilltë për kërkesat e...

Rritja e tatimit mbi fitim është 1.2 miliard euro/ Teliti: Duhej të aplikoheshin skemat e trajnimeve

Debat në studio, Zekja-Çuçit: Në Shqipëri 90 mijë njerëz qe marin ndihmë sociale,nuk duan të punojnë

“Jam i kënaqur me 600 mijë lekë”, Zekja: Mbas pandemisë çështja puntorëve është bërë si vaksinat

Debat në studio, Guxholli-Zekjas: Pse nuk i keni rritur rrogat, që mos merni puntor nga Nepali

Guxholli:Ç’farë duhet bërë për të mbajtur popullin të punojë këtu? Qeveria duhet të mari masa

“74 mijë njerëz të papunë në Shqipëri”, Sejdarasi: Nuk kanë dëshirë të punojnë në këtë sektor...

Dorëzohet biznesi vendas/ Shteti Shqiptar pritet të marrë 30-40 mijë punonjës të kualifikuar

Balluku në SPAK, Sefa: Zv/Kryeministrja do kthehet sërish, dosja s'mbyllet vetëm me drejtorët

Atentate dhe aleanca, kush janë politikanët e lidhur me grupet kriminale në dosjen Metamorfoza 3