Open

E vërteta e mikrofinancës, Sejdarasi: Mekanizëm që ofron më shumë lehtësi se bankat, është zgjidhja në mes të halleve

E vërteta e mikrofinancës, Sejdarasi: Mekanizëm që ofron
 

Gazetari i ekonomisë, Bardhi Sejdarasi, i ftuar në studion e “Open” në News24 ka treguar se çfarë qëndron vërtetë pas kompanive të mikrofinancës, duke theksuar se në këto institucione ekziston lehtësia për të marrë një kredi të shpejtë, përkundër bankave tregtare, duke eliminuar burokracitë.

Duke rikujtuar skandalin e javëve të fundit me mikrokreditë, ai u shpreh se në vend janë 38 institucione mikrofinance, nga të cilat vetëm 5 “kanë gjullurdisur” situatën.

Sakaq, ai e cilësoi mikrofinancën si “zgjidhja në mes të halleve”, ndërsa theksoi se këto kompani kanë 25 vite në treg.

“Sot janë 1.9 mln shqiptarë që kanë depozita në bankat tregtare. Kanë gjithsej rreth 16 mld euro. Nga këto para 6 miliardë janë kredi, që njerëzit i kanë marrë për nevojat e tyre. Ato jepen nga bankat dhe institucionet financiare jo banka. 700 mln euro janë kredi konsumatorë, pra për nevoja imediate. Në treg ndodh që ne mund të kemi nevojë për një kredi të shpejtë dhe bankat tregtare kanë një sërë procedurash, por në institucionet e tjera financiare janë një mekanizëm tjetër që ofron më shumë lehtësi. Edhe aty ka rregulla. Njerëzit, një numër i konsiderueshëm, ata që nuk e kanë mundësinë t’i drejtohen bankave u drejtohen mikrokredive.

Ne kemi 48 institucione jo bankare, 38 janë mikrofinancë. Nga këto 38 kemi 5 që na kanë gjullurdisur këtë muajin e fundit. Një bankë e nderuar, procredit në vitin 2015 shet 96 mijë kredi, 96 mijë persona u çuan non grata. Duke qenë se FMN i kërkon qeverisë të zgjidhë një çështje të mprehtë që kishte të bënte me 25% të totalit të kredive jashtë standardit, krijon mundësinë që BSH të thotë, po do krijojmë shoqëri që licencohen me ligjin e mikrofinancës, por nuk janë tërësisht kompani mikrofinance. Ato blejnë borxhin e keq. Çmimi me të cilin janë blerë këto ishin qesharake. Mu kujtua CEZ-i, që kërkonte të mblidhte paratë e Këshillit të Ministrave dhe një kompani si këto këtu, thoshte se do mbledhtë paratë për dritat që konsumon qeveria dhe mban gjysmat. Me 7.2 milionë euro janë blerë këto 96 mijë kredi që sot janë 63 mijë dhe ka hyrë ky kalvar i tmerrshëm edhe për faj të BSH. Kompanitë e mikrofinancave kanë të njëjtën licencë si kompanitë e tjera që blejnë dhe shesin borxhe.

Këto kompani kanë një procedurë dhe kanë 25 vjet në treg. Mikrofinanca është kjo zgjidhja në mes të halleve”, u shpreh ai.

Open Youtube

Nurellari: Amerikanët të pakënaqur për të dy kandidaturat. Biden mori kostot

Nurellari: Amerikanët të pakënaqur për të dy kandidaturat. Biden mori kostot

“Zv/presidentja më e dobët në historinë e Amerikës, por është një super prokurore”/ Flet Zekthi

Trump e quan Harris një kandidatë më të dobët se Biden? Çfarë tregojnë sondazhet

Gara për presidentin/en e SHBA do të jetë një betejë mes grash? Flasin panelistët

“Harris nuk ka shkëlqyer, është grua me ngjyrë”/ Nurellari: Ja çfarë i duhet nëse fiton

Kush është Kamala Harris kandidatja që mund të zëvendësojë Joe Biden, profili i saj

Ermal Hasimja: Kamala Harris mund të kthejë pakicat drejt demokratëve për të...

“Kamala Harris nuk ka lënë gjurmë, çfarë mund të bëjë për 6 muaj”/ Flet Nurellari

“Biden mund të shkarkohet. Rrethi i ngushtë i fshehu botës paaftësinë e tij shëndetësore”

“Ajo që e nxori Biden nga gara ishte pikërisht ngjarja me Trump”/ Flet Çollaku

Mediat amerikane të pamëshirshme ndaj Biden, Zekthi: Kishte “njolla të zeza” gjatë komunikimit

‘Dështim i elitës amerikane”/ Nurellari: Biden në telekomandë! Gafat e para të tij u bën shkas që...

“Tërheqja e Biden ishte e sigurt’/ Zekthi: U parashikua kjo lëvizje! Sikur demokratët të mos...

Rihapja e "21 Janarit", Gazetari tregon se çfarë përmban audio-përgjimi i gardistëve

Dalin pamjet e makinës së atentatorëve të masakrës në Memaliaj, saga e vrasjeve mes 2 fiseve

Pano Soko: Krimi do luftë, dhe për këtë duhet lufta një shtet që e lufton krimin

Bejko: Ka persona që sponsorizojnë autorët; mendoj se policia duhet të bëjë një punë më të mirë

Balliu: Kriminaliteti përshkruan Shqipërinë; rinia përcjell shembullin e tyre, një problem kritik

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Soko: Këtu qarkullojnë paratë, këtu lahen edhe hesapet

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Klevis Balliu: Rast tronditës, ja pse krimi ka rritur arrogancën

Atentati me 3 viktima në Memaliaj/ Armand Bajrami: Ja si ndodhi ngjarja dhe kush ishte objektivi

Alibeaj: Basha ka përfituar nga mua. U zhgënjeva nga ai pas 11 Qershorit

A ka shkelje në dosjen ndaj Berishës dhe arresti në shtëpi i tij? Alibeaj:Kemi të gjithë përgjegjësi

A ndihet i përdorur nga Basha? Alibeaj: Ndonjë mund të ketë përfituar, por nuk e...

“Berisha dhe Rama janë bashkë”/ Alibeaj: Nuk mund ta lija PD në duart e Berishës

Lubonja-Alibeajt: Jeni të pabesueshëm! Berisha bënte zgjedhje, Rama i vjedh

A jeni penduar që u ndikuat nga SHBA-të për heqjen e Berishës nga PD? Flet Alibeaj

“Dy janë familjet që kanë zaptuar Shqipërinë, ajo e Ramës dhe Berishës”/ Flet Alibeaj

“Nuk do të shohësh të djeg goma”/ Lubonja kapet me Alibeajn: Nuk shoh të kesh dhënë mbështetje

Lubonja: Unë hallin e kam te qeveria dhe Edi Rama! Nuk është mbajtur qëndrim për...

Divorci Alibeaj-Basha/ Lubonja: Nuk është çudi që njeriu të mërzitet me Berishën, por...

Basha e quajti tradhtar, Alibeaj: Nuk kam tradhtuar askënd! Berisha çfarë nuk ka thënë për mua

Largimi nga Grupi Parlamentar i PD, Alibeaj:Partia në duart private të Berishës,nuk ka dyshime që...

“Ju rrëfej pengjet e Kadaresë”, botuesi Hudhri flet për miqësinë 30 vjeçare me shkrimtarin

Kadare nuk ka pasur simpati për Hoxhën, "Kur sunduesin grinden" është qëndrimi i tij ndaj diktaturës

"Shpifja është më e rëndë se vdekja", Hudhri: Ka pasur shpifje të fabrikuara nga Sigurimi i Shtetit

Hudhri:.Vepra e Kadaresë ka mbajtur gjallë mendimin e shqiptarisë, ka qenë i vëmendshëm për...

Kam pasur përplasje me Kadarenë por marrëdhënia ka qenë korrekte, Hudhri: Më vonë u bë miqësi

Hudhri: Kadare më tha që shkruaj në Paris sepse atje jam më i qetë, nuk më ngacmon njeri

Bujar Hudhri zbulon detaje nga raportet me Kadarenë: Kur i dhashë honorarin e parë u emocionua...

Hudhri rrëfen raportet me Kadarenë: Ndjej një boshllëk, por edhe njëlloj qetësie. Ja fjalia e fundit

"Nëse Trump do ishte vrarë, Amerika do të zhytej në konflikt civil"

Nesho: Demokratët drejt një kompromisi për të gjetur zëvendësuesin e Biden

“Republikanët janë optimistë”,Mark Crawford: Trump në pozitë për të fituar, u shfaq shumë pozitiv..

Zaloshnja: Vetëm nëse ndodh diçka e jashtëzakonshme, Trump e ka të sigurt fitoren

Nesho: A vazhdon Rama të mendojë se Trump është turpi i civilizimit?

Nesho: Sulmi avantazhon politikisht Trump, ia rrëzoi gjithë platformën elektorale Biden

Çollaku: Sondazhet para atentatit e nxirrnin Trump në avantazh, sulmi e galvanizon elektoratin

Milo: Atentati erdhi si produkt i brendshëm i tensionit dhe konfliktit të politikës amerikane

Çollaku: Plani i atentatit është i mirëmenduar, jo akt vetmitar i një të çmenduri